Które seriale zostaną w tym sezonie skasowane?

"Revenge" (Fot. ABC)

"Revenge" (Fot. ABC)

Amerykańskie stacje ogólnodostępne już zamówiły sporo seriali na nowy sezon, ale nie da się ukryć, że losy przynajmniej kilkunastu produkcji są niepewne. Wśród kandydatów do skasowania wymienia się "Revenge", "Sleepy Hollow", "Forever", "The Mindy Project", a nawet "Castle".

Upfronty coraz bliżej, stacje ogólnodostępne zaraz zabiorą się za porządki w ramówkach. Które seriale mają w tej chwili bardzo małe szanse na przetrwanie? Jeden rzut oka do najnowszej tabelki Spoiler TV wystarczy, aby zorientować się, że w kolejnym sezonie prawie na pewno nie zobaczymy następujących seriali: "Resurrection", "The Slap", "Constantine", "About a Boy", "Revenge", "Marry Me", "Galavant", "Battle Creek", "Cristela", "Forever" i "Backstrom". "Hart of Dixie" oznaczone zostało jako już skasowane, co nie do końca jest zgodne ze stanem faktycznym - CW na razie tutaj milczy, o końcu serialu informowała tylko jego twórczyni na Twitterze.

Ale to nie wszystko. W tabelce jest też grupa tytułów oznaczonych na żółto, które mają większe szanse na przetrwanie niż te oznaczone na czerwono - ale to nie znaczy, że rzeczywiście przetrwać im się uda. Te seriale to: "State of Affairs", "CSI", "Stalker", "The Mysteries of Laura", "Agent Carter", "Last Man Standing" i "Secrets and Lies". Przy czym "State of Affairs" wyleci z ramówki NBC niemal na pewno, szef stacji już jesienią wyrażał swoje niezadowolenie z tej produkcji. Zaś "Secrets and Lies" oglądalność ma słabą, ale sporo nadrabia dzięki nagrywarkom.

Tabela Spoiler TV, która opiera się na analizie wyników oglądalności, to jednak nie wszystko. W sieci można znaleźć jeszcze inne przewidywania, sugerujące, że coś może grozić nie tylko "Revenge" czy takim "hitom" jak "The Slap" NBC, ale także "Castle" albo "The Mindy Project". TVLine zrobił zestawienie 9 popularnych seriali, które mogą być teraz zagrożone.

Po pierwsze, "Castle", które od początku 7. sezonu nie potrafi przekroczyć ani 10 mln widzów, ani współczynnika 2,0. A na dodatek ani Stana Katic, ani Nathan Fillion nie mają jeszcze kontraktów na 8. sezon. Mimo wszystko jednak prawdopodobieństwo, że ABC skasuje tak po prostu "Castle", jest moim zdaniem niewielkie. Zapewne zostanie zamówiony kolejny sezon, możliwe, że skrócony, jak sugeruje TVLine.

Następnie "Nashville", które od dawna ma rozczarowującą oglądalność. Ale z drugiej strony, ostatnio pojawiły się niewielkie wzrosty, które mogą serial uratować. "Nashville" może więc przetrwać, ale za to prawie na pewno odstrzelone zostanie "Revenge", którego oglądalność jest w tym sezonie po prostu fatalna. Szanse na kolejny sezon, choćby skrócony, są bardzo niskie.

Zdaniem dziennikarzy TVLine ABC może też pożegnać się z "The Middle", które radzi sobie najsłabiej spośród rodzinnych sitcomów tej stacji. Na dodatek kończą się kontrakty obsady, a Charlie McDermott przyjął rolę w pilocie CBS. Ale z drugiej strony - skasowanie serialu, który cały czas przekracza 2,0 w demo, wydaje się mało prawdopodobne.

Kolejny kandydat do odstrzału to "Sleepy Hollow". W tabeli Spoiler TV serial wygląda na bezpieczny, ale średnia oglądalność na poziomie 4,6 mln/1,7 jest w najlepszym razie rozczarowująca. W przypadku komedii to by jeszcze uszło, ale mówimy tutaj o drogim w produkcji dramacie. Z drugiej strony - serial zyskał nowego showrunnera, możliwe więc, że jednak FOX widzi jeszcze dla niego jakąś przyszłość.

Podobną sytuację CBS ma z "Hawaii Five-0" - oglądalność jest dość słaba (choć nie tragiczna), serial tani w produkcji nie jest. TVLine sugeruje, że i tutaj możemy spodziewać się skasowania. Prawie na pewno skasowane zostanie "CSI", które dołuje jak nigdy. Jeśli CBS utrzymywałby ten serial dalej, to chyba już tylko z sentymentu.

I wreszcie "The Mindy Project", serial komediowy FOX-a, który od początku zmagał się z problemem niskiej oglądalności. Ale z drugiej strony, produkcję Mindy Kaling bardzo lubią krytycy. Może więc jednak przetrwa? W FOX-ie problemy z zamówieniem na kolejny sezon może też mieć "The Following", którego oglądalność mocno spadła po powrocie.

Nikt na razie nie pisze o szansach "American Crime" na kolejny sezon, ale oglądalność drugiego odcinka była fatalna (demo 1,4) i jeśli nie będzie wzrostów, z tą produkcją też możemy zacząć się już żegnać.

AKTUALIZACJA: Fani "Sleepy Hollow" mogą już spać spokojnie, serial dostał 3. sezon.

REKLAMA