13 nowości, które mnie zachwyciły w tym sezonie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

4. "Daredevil"


Znów - ogromne zaskoczenie. Twórca serialu, Steven S. DeKnight, zapowiadał co prawda przed premierą, że będzie mrok, klimat i portret miasta w stylu tego z "The Wire", ale po kinowym "Daredevilu" trudno było uwierzyć w takie cuda. Trudno też było mieć zaufanie do seriali Marvela - czy w ogóle do seriali na podstawie komiksów o superbohaterach. W końcu w ostatnich latach powstało takich produkcji sporo i żadna nie była bez wad.

A jednak się udało. "Daredevil" co prawda żadnej rewolucji nie zaprowadza i pozostaje wierny regułom gatunku, ale ma własny ton, własny charakter, potrafi być dość brutalny i zdecydowanie jest skierowany do dorosłego widza. Scenarzyści pokazują nam Hell's Kitchen "od kuchni", odważnie zapuszczając się w zaułki, których nie odwiedziłby nawet Christopher Nolan ze swoim Batmanem.

Ale najlepsze i najbardziej paradoksalne jest co innego. Mówimy tu o serialu z niewidomym superbohaterem, który w pojedynkę ratuje świat - a jednak "Daredevil" to najbardziej przyziemna, realistyczna produkcja tego typu, z jaką miałam do czynienia. Główny bohater nie ma żadnych mocy nadprzyrodzonych, nie potrafi fruwać, biegać najszybciej na świecie, nie ma nawet łuku. Ma tylko własne pięści i wyczulone wszystkie zmysły - oczywiście poza wzrokiem. Nie dokonuje cudów, przynajmniej nie na początku. Zdarza mu się porządnie oberwać, widzimy, jak krew mu się leje z nosa i jak pada poturbowany na ziemię. Widzimy jego zmęczenie, jego determinację, słyszymy trzask łamiących się kości. Nie ma w nim nic nadludzkiego, to zwykły facet, naznaczony przez miejsce, w którym dorastał. I niewątpliwie jest to facet z krwi i kości, wyrazista postać, bezbłędnie zagrana przez Charliego Coxa. Nie tylko on jest tutaj właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, obsadę dobrano naprawdę znakomicie.

Zresztą w "Daredevilu" wszystko do siebie pasuje, wszystko ze sobą współgra. Nawet humor - lekki i niespecjalnie skomplikowany - pomaga tutaj, a nie przeszkadza, przełamując od czasu do czasu poważną atmosferę. Nie dziwię, że "Daredevil" to najchętniej oglądany serial Netfliksa.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA