"Gra o tron": 10 różnic między serialem a książką

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Wiek bohaterów

2608309-arya

W książkowym oryginalne wydarzenia mają miejsce 14 lat po rebelii lorda Roberta. W serialu przeskok w czasie jest nieco większy i wynosi 17 lat. Dlatego też wszyscy bohaterowie są starsi niż w książkach. Przykład: gdy w książce Daenerys poślubia Khala Drogo, ma jedynie 13 lat, w serialu jest to 16. Zdecydowanie postarzono też Robba, który gdy został ogłoszony Królem na Północy, miał tak naprawdę jedynie 14 lat.

Serialowy wiek i tak ma niewiele wspólnego z wyglądem bohaterów, w których wcielają się ponad 20-letni aktorzy. Najlepszym przykładem jest Margaery, która w książce również jest nastolatką, a w serialu gra ją 33-letnia Natalie Dormer. W serialu dużo starszy jest także Bran – w książkach miał zaledwie 7 lat, gdy odkrył największy sekret Cersei i Jaimego.

Skąd takie zmiany, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. A jeśli trzeba, wystarczy jedno zdanie: HBO może wiele, ale nawet oni nie odważyliby się na pokazanie scen seksu 13-latków. A bądźmy szczerzy, nawet jeśli czasem twórcy próbowali nam golizną zasłonić fabularne dłużyzny, bez nagich, odważnych scen ta produkcja wiele by straciła. Martin stworzył swój własny świat, ale panujące w nim reguły i normy społeczne są żywcem wyjęte ze średniowiecza. O ile w książkach mogło to przejść bez problemu, o wiele trudniej zrobić to w telewizji.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA