Coś się dzieje! Na Netfliksie są już polskie napisy

Netflix

Netflix

To już nie są plotki ani pobożne życzenia! Kaja Szafrańska odkryła, że w opcjach językowych na Netfliksie pojawiły się polskie napisy. Na razie widzieliśmy je tylko przy jednym serialu, ale to wystarczy.

Kaja Szafrańska, która prowadzi youtube'owy kanał serialowy Jakby niepaczeć (znajdziecie go też na Facebooku), odkryła na amerykańskim Netfliksie polskie napisy. Na razie nie ma ich do każdego serialu. Sprawdzaliśmy i "Daredevila", i "House of Cards", i "Orange Is the New Black" - okazało się, że do żadnej z tych produkcji nie ma polskich napisów. Ale bez problemu da się już obejrzeć po polsku "Grace and Frankie" (oczywiście na terenie krajów, w których Netflix działa). Na dowód mamy screena zrobionego przez Kaję.

grace456

Odkrycie naprawdę cieszy, bo Netflix jest dokładnie tym, czego polski rynek VoD potrzebuje. Na razie wszystkie tego typu serwisy - przynajmniej te legalne - mają dość ograniczone bazy seriali i zdecydowanie zbyt wysokie ceny. Jeśli za równowartość 7,99 dol. Netflix da Polakom dostęp do takich hitów, jak "Twin Peaks", "Breaking Bad", "Mad Men", "Daredevil", "Orange Is the New Black" i wielu, wielu innych, zacznie się u nas nowa epoka.

Wczoraj na Gadżetomanii pisałam o tym, że w USA Netflix pożera coraz więcej ruchu internetowego. W tej chwili użytkownicy tego serwisu generują już ponad 36% całego ruchu przy ściąganiu danych. YouTube wypada dużo, dużo słabiej, a BitTorrent praktycznie nie istnieje. W Polsce też tak będzie i za tę rewolucję nie będą odpowiedzialne polskie serwisy VoD, których oferta jest po prostu zbyt uboga i zbyt droga, a właśnie Netflix.

Na początku roku Netflix ogłosił, że do końca 2016 roku chce być obecny na całym świecie. Plan jest taki, żeby wszyscy mogli oglądać wszystko - bez żadnych barier geograficznych. Wyglądało to nieprawdopodobnie - ale polskie napisy do "Grace and Frankie" dają nadzieję, że jesteśmy na liście krajów, do których serwis planuje wejść w najbliższym czasie.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w ciągu najbliższych miesięcy znajdziemy się w świecie, w którym "Daredevila" można oglądać wygodnie i legalnie, w dniu premiery sezonu.