10 seriali spoza USA, które warto obejrzeć (mimo że mają amerykańskie wersje)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Francuskie "Les Revenants"


Francuska produkcja "Les Revenants", opowiadająca o zmarłych, którzy nagle, bez wyraźnego powodu, powrócili do życia i nie postarzeli się ani o jeden dzień, to jeden z najlepszych towarów eksportowych tego kraju. Serial jest świetnie napisany, klimatyczny, przepełniony tajemnicą i grozą, a przy tym bardzo, bardzo subtelny. Koncept jest prosty: w przepięknym francuskim miasteczku w górach pewnego razu zmarli powracają do świata żywych. Wyglądają dokładnie tak jak w dniu, kiedy go opuścili, różnica między nimi a "zwykłymi" ludźmi jest tylko taka, że nie mogą spać i non stop są głodni.

Z biegiem czasu wychodzą na jaw kolejne tajemnice i dostajemy coraz pełniejszy obraz tego, co się dzieje. "Les Revenants" skupia się na ludzkich emocjach, w których pajęczynie porusza się z wielką pewnością siebie i wnikliwością. Choć dzieją się tu rzeczy przerażające i niepojęte, bohaterowie serialu nie krzyczą, nie histeryzują, nie wygłaszają patetycznych przemów o życia i śmierci. Po cichu starają się dostosować do nowej sytuacji i zaakceptować to, co niepojęte.

Z każdym kolejnym odcinkiem przekonujemy się coraz bardziej, jak dobrze napisany jest scenariusz i jak misternie posplatane są losy bohaterów tej francuskiej perełki. Ale nie tylko postacie i ich emocje czynią serial wielkim, równie ważny jest niepokojący nastrój budowany nie tylko przez słowa, ale i miejsce akcji, zdjęcia, muzykę. "Les Revenants" z jednej strony mówi wiele o człowieku, życiu i całej reszcie, z drugiej - potrafi nieźle przestraszyć. Nie tracąc przy tym nic ze swojej subtelności.

Wybaczcie, że powtarzam w kółko słowo "subtelność", ale to właśnie tego najbardziej zabrakło w "The Returned", amerykańskim remake'u zrobionym przez A&E (który na szczęście szybko został skasowany). Amerykanie, tworząc swoją wersję, niewiele dodali od siebie, za to zabrali to wszystko, co stanowi o wielkości oryginału - gęsty klimat, wspaniałą lokalizację no i właśnie tę rzecz na "s".

Na szczęście "Les Revenants" tej jesieni - po prawie trzech latach przerwy! - powróci na antenę francuskiego Canal+ z 2. sezonem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA