Netflix obiecuje: Już wkrótce będziemy w Polsce!

Fot. Netflix

Fot. Netflix

Zajrzeliśmy dziś na stronę główną Netfliksa i znaleźliśmy tam prawdziwą bombę. Serwis oferujący mnóstwo filmów i seriali w miesięcznym abonamencie w wysokości 7,99 dol. obiecuje, że będzie wkrótce dostępny w Polsce!

W zeszłym roku na blogach zajmujących się nowymi technologiami pojawiły się plotki, że w Polsce w 2015 roku pojawi się Netflix. Tymczasem mamy już połowę sierpnia, a amerykańskiego serwisu, wyczekiwanego przez tysiące miłośników seriali, jak nie było tak nie ma. Co prawda pod koniec maja w amerykańskim Netfliksie pojawiły się polskie napisy do kilku programów, w tym do serialu "Frankie and Grace", ale od tego czasu nie działo się nic. Cały czas wchodząc na stronę Netfliksa widzieliśmy informację, że usługa jest w naszym kraju niedostępna.

Aż do teraz. Dziś rano wchodzimy na Netfliksa z Chrome'a i widzimy taki oto komunikat: "We'll be available in Polska soon". Jeśli chcecie zobaczyć to długo wyczekiwane zdanie na własnym ekranie, zajrzyjcie tutaj.

netflix-polska

netflix-polska02

Czemu to odkrycie naprawdę nas cieszy? Bo uważamy, że Netflix jest dokładnie tym, czego polski rynek VoD potrzebuje. Obecnie legalne oglądanie seriali w sieci to w Polsce droga przez mękę - nie dość że serwisy VoD każą za ten luksus słono płacić, to jeszcze mają dość duże opóźnienia w porównaniu z amerykańskimi datami premier. Często pojawiają się też problemy z playerem - a to się zacina, a to nie działa na wszystkich urządzeniach.

Netflix to szansa na to, żeby Polska dołączyła wreszcie do listy krajów, w których oglądanie seriali w internecie nie jest żadnym luksusem. Jeżeli za kilka miesięcy za równowartość 7,99 dol. amerykański gigant da Polakom dostęp do takich hitów, jak "Breaking Bad", "Mad Men", "Twin Peaks", "Daredevil", "Orange Is the New Black" i wielu, wielu innych, zacznie się u nas nowa epoka. Tylko z "House of Cards" może być problem, bo to serial pokazywany już jest w Polsce przez nc+. Na pewno polski Netflix będzie się różnił zawartością od amerykańskiego, ale tak czy siak będzie w czym przebierać.

To, jak Netflix zmienia internet, jest niesamowite. W USA popularny serwis streamingowy pożera już ponad 36% całego ruchu przy ściąganiu danych. YouTube to przy tym mikrus, a o BitTorrencie Amerykanie praktycznie zapomnieli. To, co się dzieje, można nazwać rewolucją, i jest szansa, że Polacy nie zostaną z niej wykluczeni.

Zwłaszcza że przecież Netflix planuje ekspansję na cały świat. Taki jest plan - do końca 2016 roku być niemal w każdym kraju świata. Szef Netfliksa powtarza, że bariery geograficzne przeszkadzają w rozwoju przemysłu rozrywkowego i że jemu zależy na tym, abyśmy wszyscy mogli oglądać wszystko tego samego dnia, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy.

Jesienią Netflix ma się pojawić m.in. w Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Oby Polska była następna.

REKLAMA