Netflix wie dokładnie, kiedy seriale nas wciągają

"House of Cards" (Fot. Netflix)

"House of Cards" (Fot. Netflix)

Netflix dobrze zna swoją widownię - wie na przykład, po którym odcinku raczej nie porzucimy już danego serialu. Zobaczcie, jak to wypada w przypadku różnych produkcji.

Ilość danych, jakie Netflix gromadzi na temat swoich użytkowników, jest wręcz nieprawdopodobna. Bardzo rzadko cokolwiek jest jednak ujawniane - oglądalności seriali streamingowego giganta możemy się tylko domyślać bądź próbować ją ustalić przy pomocy firm z zewnątrz. Tak właśnie zrobiło Luth Research, które podało, że netfliksowa widownia najbardziej pokochała "Daredevila".

Sam Netflix oczywiście wie o swojej publiczności wszystko, a oto dowód. Ujawnione zostały dane, które nam mówią, ile odcinków danego serialu musimy obejrzeć, byśmy go już nie rzucili. W przypadku różnych produkcji pokazywanych na Netfliksie wypada to bardzo różnie. Ale nigdy nie jest tak, że cała publika, która ogląda pierwszy odcinek serialu, zostaje z nim na dobre i na złe. Przeciwnie - jeśli serial nie zostaje porzucony po drugim albo trzecim odcinku, można mówić o dużym sukcesie. Zwykle jednak potrzeba więcej.

Co Netflix próbuje nam powiedzieć, prezentując te dane? Przede wszystkim - że wypuszczanie seriali całymi sezonami ma sens. Mało który serial wciąga widzów od razu po pilocie, co oznacza, że obecny system stosowany przez amerykańskie telewizje ogólnodostępne nie jest najlepszy.

Oczywiście sprawa jest bardziej skomplikowana - to nie jest tak, że z wszystkich fatalnych pilotów rodzą się dobre seriale. I to nie jest też tak, że publika Netfliksa reaguje dokładnie w ten sam sposób, co widzowie Wielkiej Czwórki. Niemniej jednak Netflix udowodnił właśnie jedną rzecz: seriale są różne, nie wszystkie wciągają widzów od razu. A te, które nie wciągają od razu, wcale nie są gorsze od tych, które zachwycają nas już od pierwszej chwili.

Szczegółowe dane dotyczące kilkunastu różnych tytułów znajdziecie na infografikach poniżej. Mamy też pełniejszą listę odcinków, po których 70% widzów seriali już nie porzuca.

"Arrow" - odcinek 8, "Vendetta"
"Bates Motel" - odcinek 2, "Nice Town You Picked, Norma..."
"Better Call Saul" - odcinek 4, "Hero"
"Breaking Bad" - odcinek 2, "Cat's in the Bag..."
"Daredevil" - odcinek 5, "World on Fire"
"Dexter" - odcinek 3, "Popping Cherry"
"Gossip Girl" - odcinek 3, "Poison Ivy"
"Grace and Frankie" - odcinek 4, "The Funeral"
"House of Cards" - odcinek 3, "Chapter 3"
"How I Met Your Mother" - odcinek 8, "The Duel"
"Mad Men" - odcinek 6, "Babylon"
"Once Upon a Time" - odcinek 6, "The Shepherd"
"Orange Is the New Black" - odcinek 3, "Lesbian Request Denied"
"Pretty Little Liars" - odcinek 4, "Can You Hear Me Now?"
"Sons of Anarchy" - odcinek 2, "Seeds"
"Suits" - odcinek 2, "Errors and Omissions"
"The Killing" - odcinek 2, "The Cage"
"The Walking Dead" - odcinek 2, "Guts"
"The Blacklist" - odcinek 6, "Gina Zanetakos"
"Unbreakable Kimmy Schmidt" - odcinek 4, "Kimmy Goes to the Doctor!"

Netflix When Were You Hooked Infographic

netflix02

REKLAMA