10 rzeczy, o których pisaliśmy 5 lat temu

"Dr House" (Fot. FOX)

"Dr House" (Fot. FOX)

Kiedy startowaliśmy 5 lat temu, "House'a" akurat opuszczała dr Cuddy, a Charlie znikł z "Dwóch i pół". Wtedy jeszcze z nadzieją patrzyliśmy na nowe produkcje telewizji ogólnodostępnych, ale i tak bardziej lubiliśmy seriale z kablówek. Mieliśmy też ogromną słabość do seriali młodzieżowych, choć młodzieżą już nie byliśmy. I nawet nie marzyliśmy o żadnych Netfliksach!

Kiedy 5 lat temu ruszyła Serialowa, to był jeden wielki bałagan. Kilka osób, które coś tam oglądały, postanowiło jednocześnie podzielić się tym ze światem. W efekcie w maju i czerwcu 2011 roku mogliście u nas znaleźć najpierw - dość straszne! - teksty próbne, a potem dosłownie wszystko, wrzucane bez żadnego ładu i składu.

"Breaking Bad" i "Mad Men" mieszało się z "Pretty Little Liars" i "Glee" w proporcjach jeszcze dziwniejszych niż teraz. Uwielbialiśmy "Czystą krew", bo byliśmy wtedy po trzech sezonach. Mieliśmy ogromną słabość do "Dextera", który wtedy najlepsze sezony już miał za sobą. Podobnie było z "Trawką" i "Californication". Poświęcaliśmy też od początku aż za dużo miejsca "Grze o tron" - i tak nam zostało do dziś. A oprócz tego wciąż dużo emocji budziły produkcje "sieciówkowe", jak "Dr House", "The Big Bang Theory" albo "Gotowe na wszystko.

"Alcatraz", czyli wielki hit czy wielkie rozczarowanie?

26 maja 2011 roku - czyli zaraz po upfrontach - zastanawialiśmy się nad szansami "Alcatraz" na sukces. Przed premierą mówiło się, że to może być nowe "Lost", a potem wyszło jak wyszło. To zresztą nie była jedyna wielka porażka FOX-a w sezonie 2011/2012 - znacznie więcej pieniędzy utopiono w serialu "Terra Nova", który znikł z telewizji po jednym krótkim sezonie.

alcatraz10

Najlepsze odzywki House'a do Cuddy [top 10]

Kiedy powstawała Serialowa, z "House'a" odeszła akurat Lisa Edelstein. Wydawało się, że bez duetu House - Cuddy serial (który już wtedy nie zachwycał tak jak na początku) znacznie straci na jakości. A my postanowiliśmy uczcić to odejście przypomnieniem najlepszych tekstów tego fantastycznego duetu.

Z cyklu niespełnione nadzieje: "The Borgias"

Michał Kolanko narzekał po 1. sezonie "The Borgias", że to nie był drugi "Rzym", tylko średni serial, pełen "nieznośnych dłużyzn i beznamiętnych dialogów, wygłaszanych - co trzeba przyznać - we wspaniałych dekoracjach".

the-borgias-season-2-the-borgias-32207042-1280-800

"Chirurdzy": Patrick Dempsey chce odejść po 8. serii

To było naprawdę długo zapowiadane odejście! Już w maju 2011 roku Patrick Dempsey sugerował, że ma dość "Chirurgów". A Shonda Rhimes zapewniała jeszcze wtedy, że cokolwiek się nie wydarzy, Derek i Meredith będą razem.

Telewizja z Utah nie chce "The Playboy Club"

"Mad Men" zapoczątkowało szał na retro. W 2011 roku telewizja NBC zapragnęła mieć własne retro i to od razu takie kontrowersyjne. Emocje, jakie budził "The Playboy Club", dziś wydają się absurdalne - to był po prostu słabiutki serial, który został skasowany po paru odcinkach, bo na to zasłużył - ale wtedy to wszystko się działo całkiem na serio. Były protesty, groźby, że reklamodawcy zaczną odchodzić, nawoływania do bojkotu. Wszystko z powodu kilku puchatych ogonków.

playboy-club-bunnies-520

George R.R. Martin: "Rzym" to najlepszy serial, jaki widziałem

Wśród wielu tekstów o "Grze o tron", które napisaliśmy w ciągu pierwszego miesiąca naszej działalności, znalazła się relacja z konferencji prasowej George'a R.R. Martina w Warszawie. Najbardziej mnie teraz dziwi to, że HBO już wtedy wiedziało o naszym istnieniu i nas na tę konferencję zaprosiło. A lista ulubionych seriali autora "Pieśni Lodu i Ognia" jest naprawdę zacna, choć nie ma na niej niczego spoza HBO: "Rodzina Soprano", "The Wire", "Deadwood" i przede wszystkim "Rzym".

"Pretty Little Liars": Za co widzowie kochają te dziewczyny?

W tym tekście nie byłoby pewnie nic ciekawego - czy też aż tak ciekawego - gdyby nie to, że pisał go dorosły facet, taki blisko trzydziestki. Mateusz Madejski był na początku wielkim fanem "Pretty Little Liars" i nie wstydził się do tego przyznawać. Ale niestety nawet on poddał się gdzieś w okolicach 4. sezonu.

Sezon i mniej: "Hellcats" - kocie ruchy na kampusie

Nie tylko Mateusz miał słabość do produkcji młodzieżowych. Marcela Szych w dawno już zapomnianym cyklu "Sezon i mniej" opisywała "Hellcats" - serial CW o cheerleaderkach, który znikł po jednym sezonie. Ta nasza słabość do amerykańskich szkół średnich i ich specyficznej struktury "klasowej" powracała wiele razy. I wiele razy nas gubiła, każąc oglądać kolejne sezony młodzieżowych tasiemców, które naprawdę nie powinny być emitowane latami.

hellcats4567

"V": Goście odlatują, fani się burzą. Tylko po co?

Choć "V" zostało odstrzelone przez ABC już w marcu 2011 roku, fani pamiętali o tym bardzo długo i słali petycje do stacji. Co ciekawe, emocje są do dziś - co wiemy stąd, że pod tym tekstem Andrzeja sprzed pięciu lat wciąż co jakiś czas pojawiają się komentarze.

Agencja z "Mad Men" zrobi ci reklamę w starym stylu

Kiedy wystartowała Serialowa, było już na szczęście wiadomo, że "Mad Men" wróci po tej strasznej przerwie po 4. sezonie, spowodowanej kłótniami Matthew Weinera z AMC. I świetnie, bo gdyby nie to, pewnie byśmy zarzucili pomysł, żeby w ogóle zacząć pisać o serialach. Dużą popularnością w czerwcu 2011 roku cieszyła się u nas aplikacja facebookowa, która brała nasze zdjęcia i tworzyła reklamy w stylu vintage. I choć opierało się to na zaledwie kilku hasłach i schematach, wychodziło całkiem nieźle. Moje zdjęcie zrobione wiosną 2011 roku na jakichś schodach w Bolonii nabrało nagle zupełnie nowego sensu.

madmen-ad01