Nowy rekord "Gry o tron". I to dzięki internetowi!

"Gra o tron" (Fot. HBO)

"Gra o tron" (Fot. HBO)

"Gra o tron" właśnie pobiła kolejny rekord oglądalności, ale wcale nie w telewizji. Serial zyskuje przede wszystkim na platformach internetowych.

Oglądalność "Gry o tron" z roku na rok rośnie. Choć nie ma jeszcze pełnych danych za cały 6. sezon - przed nami wciąż finał - już wiadomo, że będzie to sezon rekordowy. Średnia oglądalność serialu na wszystkich platformach w Stanach Zjednoczonych wynosi teraz 23,3 mln, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z poprzednim sezonem.

W telewizji premierę każdego odcinka ogląda średnio 7,3 mln widzów, co oznacza wzrost o 6% (przy czym rekordowym odcinkiem wciąż pozostaje finał 5. sezonu, który obejrzało na żywo 8,11 mln osób). Amerykanie oglądają także powtórki i nagrywają serial. Ale przede wszystkim "Gra o tron" podbija internet. Wzrost oglądalności na HBO Now i HBO GO w porównaniu z rokiem poprzednim wynosi 70% - obecnie w internecie "Grę o tron" średnio ogląda co tydzień 2,5 mln Amerykanów.

USA Today, które o tym pisze, zauważa przy okazji, że rośnie także oglądalność "Veepa" i "Doliny Krzemowej" w internecie, podczas gdy w telewizji pozostaje właściwie bez zmian (w TV "Dolinie Krzemowej" spadło o 4%, "Veep" zaliczył 1-procentowy wzrost, w internecie oba seriale mogą się pochwalić wzrostem o kilkadziesiąt procent).

Trend związany z przerzucaniem się widowni na platformy internetowe widać nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Kiedy w dniu bitwy bękartów zawiodło polskie HBO GO, internet - w tym naszą skrzynkę mailową - zalała fala oburzonych komentarzy.