Najbardziej klimatyczne seriale kryminalne

"Twin Peaks" (Fot. Showtime)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Długa noc"

"Długa noc" (Fot. HBO)

"Długa noc" (Fot. HBO)


Najmłodszy stażem serial w tym gronie, a jednocześnie jeden z najbardziej dojrzałych. Produkcja HBO tylko pozornie jest bowiem prostym kryminałem. Historia młodego chłopaka oskarżonego o brutalne zabójstwo i stającego w jego obronie prawnika szybko ucieka od gatunkowych schematów, zagłębiając się nie tyle w kwestię winy lub niewinności, co raczej portretując z reporterską drobiazgowością metody działania systemu, w którego tryby wpadł bohater.

Jest przy tym jednak szalenie niejednoznaczna. To nie jest opowieść typu jednostka kontra system, takie postawienie sprawy byłoby za łatwe. "Długa noc" pełna jest niuansów, które można rozgryzać na długo po seansie i nie dojdzie się do żadnych stuprocentowo pewnych wniosków. To zarówno relacja z działania wymiaru sprawiedliwości, jak i obraz społeczeństwa, które zdążyło już wydać wyrok i tylko czeka na jego ogłoszenie. Po części natomiast mamy do czynienia z wizją przerażającego świata, w którym nie funkcjonuje coś takiego, jak zwyczajne, ludzkie współczucie lub nawet jakiekolwiek uczucia.

Świat ten jest jednak zadziwiająco normalny – nie ma tu scen rodem z koszmaru czy przerysowanej brutalności. Nowy Jork z "Długiej nocy" to przede wszystkim miasto potwornie zmęczone. Takie, które nigdy nie zasypia, choć bardzo by chciało. To zmęczenie udziela się tu wszystkim i połyka nawet tych, którzy chcą mu się wymknąć. Może dlatego serial robi tak ponure wrażenie, bo w wielu miejscach przypomina szarą codzienność, z której nie ma ucieczki. Jakkolwiek nieciekawa byłoby to wizja – "Długa noc" zasługuje na to, by poświęcić jej trochę czasu. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA