13 kultowych seriali, które chcielibyśmy zobaczyć na polskim Netfliksie

"Przyjaciele" (Fot. NBC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Co ludzie powiedzą?"

"Co ludzie powiedzą?" (Fot. BBC)

"Co ludzie powiedzą?" (Fot. BBC)


Trudno o bardziej brytyjską komedię niż "Keeping Up Appearances", u nas znane pod tytułem "Co ludzie powiedzą?". Chciałoby się, żeby to polską klasę średnią ktoś sportretował z takim dystansem i humorem, ale że na to się nie zanosi, to niezłym rozwiązaniem byłoby przypomnieć sobie, jak to zrobili Brytyjczycy. A wyszło im rzecz jasna genialnie. Historia ekscentrycznej Hiacynty Bucket (lub Żakiet jak kto woli) i jej ciągłych prób udowodnienia wyższości w społecznej hierarchii to serial równocześnie bardzo zabawny w klasycznym stylu, jak i umiejętnie wyśmiewający przywary brytyjskiego społeczeństwa.

Humor wynika tu w największej mierze z konfrontacji wyobrażeń Hiacynty na własny temat z brutalną rzeczywistością. Bohaterka pochodzi bowiem z angielskiej klasy robotniczej, czego nie może ukryć, choćby nie wiadomo jak się starała. Zwłaszcza że prawda uderza w nią z każdej strony, czy to w postaci rodziny, czy sąsiedztwa, którego Hiacynta jest prawdziwym postrachem. "Co ludzie powiedzą?" to komedia z wyższej półki, ale zrobiona w sposób, który czyni ją łatwo przyswajalną dla każdego. Dlatego też, pomimo swej niewątpliwej "brytyjskości", tak dobrze przyjęła się również w Polsce. Łatwo było wyśmiewać dziwaczne zachowania Hiacynty, współczuć biednemu Ryszardowi i śmiać się z Powolniaka i Stokrotki, nawet nie znając specyficznych, angielskich uwarunkowań. Grupa świetnie napisanych i zagranych postaci oraz żarty na wysokim poziomie to rzeczy, które sprawdzają się pod każdą szerokością geograficzną.

Serialu aktualnie nie pokazuje w Polsce nikt, a że ma duża grupę fanów, to z pewnością jego obecność na Netfliksie odbiłaby się szerokim echem. A okazja do tego niezła, bo niedawno BBC zrealizowało jego prequel, "Young Hyacinth". To co, może by tak zainwestować w jedno i drugie? [Mateusz Piesowicz]

coffe045

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13