13 seriali, które marnie skończyły, mimo że miały rewelacyjne początki

"Dexter" (Fot. Showtime)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Trawka"

"Trawka" (Fot. Showtime)

"Trawka" (Fot. Showtime)


Jeden z pierwszych mocnych dowodów na to, że Showtime ma zwyczaj zamawiać swoje seriale tak długo, aż stają się kompletnie nieoglądalne. "Trawka", czyli historia kury domowej z Kalifornii, która po śmierci męża zaczyna zarabiać na utrzymanie rodziny jako dilerka tytułowej trawki, miała rewelacyjny początek. Pierwsze trzy sezony to ostra, inteligentna satyra na poukładany światek amerykańskich przedmieść, z idealnymi domkami, białymi płotami i emocjami poukrywanymi głęboko w piwnicach. Wszystko, dosłownie wszystko w serialu Jenji Kohan - późniejszej twórczyni "Orange Is the New Black" - było znakomite, ale najbardziej po latach pamiętam piosenkę "Little Boxes", która znakomicie komentowała tę specyficzną rzeczywistość.

Pamiętam też, ile wdzięku miała na początku Mary Louise-Parker jako popadająca ciągle w tyleż zabawne, ileż niebezpieczne kłopoty Nancy Botwin. W "Trawce" było dość głębi, by serial działał jako portret i przemieść, i tej niezwykłej kobiety, i całej jej dysfunkcyjnej rodziny - a jednocześnie był to serial, który cały czas pamiętał, że jest komedią. Jenji Kohan robi to samo w "Orange Is the New Black", które pewnie jednak nie skończy tak jak "Trawka", bo ma mnóstwo bohaterek i nieskończoną ilość historii do opowiadania.

W "Trawce" bohaterka była tak naprawdę jedna - drugi plan, choć wyrazisty, zawsze pozostawał w cieniu Nancy - i po paru sezonach jej formuła po prostu się wyczerpała. To, co na początku było niesamowicie urocze, w ostatnich już tylko irytowało, w końcu jak długo dorosła kobieta może zachowywać się jak duży dzieciak, w kółko sprawdzający, czy ogień naprawdę parzy? Z finału "Trawki" nie pamiętam nic, poza tym że nikt w nim nie był szczęśliwy i bohaterowie mieli absurdalne przezroczyste smartfony. Ogólne wrażenie po latach byłoby jednak zupełnie inne, gdyby Showtime nie przeciągał serialu na siłę i zakończył go nie po ośmiu, a chociażby po pięciu sezonach. [Marta Wawrzyn]

nancy4567

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA