Które seriale warto nadrobić w święta? Podsumowujemy nowości z listopada i grudnia 2016

"The OA" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Podsumowujemy serialowe nowości z dwóch ostatnich miesięcy i odpowiadamy na pytanie, czy warto oglądać takie seriale, jak "3%", "The OA", "The Crown" albo "Good Behavior".

"3%"

"3%" (Fot. Netflix)

"3%" (Fot. Netflix)


Pierwsza brazylijska produkcja Netfliksa zaskakuje głównie faktem, że… nie jest zbyt oryginalna. Pomijając bowiem nieliczne fragmenty, w których akcja przenosi się do wielkomiejskich faweli, jest to uniwersalna historia, którą spokojnie można postawić na jednej półce z popularnymi młodzieżowymi dystopiami, z "Igrzyskami śmierci" na czele.

Tutejsza historia dzieje się w alternatywnej rzeczywistości, w której ludzkość została podzielona. Nieliczni wybrańcy trafiają na tajemniczą Wyspę, gdzie żyje im się niczym w raju, ale ogromna większość zamieszkuje stały ląd, który jest jednym, wielkim slumsem. Wszyscy mają jednak szansę zmienić swój los, bo co roku organizowany jest tzw. Proces, w którym 20-latkowie poddawani są szeregowi prób mających wyłonić tytułowe "3%" szczęśliwców, którzy trafią na Wyspę.

Serial skupia się na grupie młodych bohaterów, którzy przechodzą przez Proces, stopniowo odkrywając ich tajemnice i ujawniając, że niektórzy nie są tymi, za których się podawali. Nie ma tu niczego szczególnie zaskakującego, ale trzeba przyznać, że twórcy sprawnie poruszają się po zgranych motywach i gatunkowych schematach. Swoje robią również sami bohaterowie, których da się polubić, a nawet znaleźć w nich jakieś niejednoznaczności.

Nieco gorzej jest z wykonaniem, bo aktorstwo momentami szwankuje, a dialogi kłują w uszy sztucznością i banałem. Widać to najwyraźniej wtedy, gdy opuszczamy Proces i kierujemy wzrok na pozostałe wątki – trudno znaleźć w nich cokolwiek interesującego, gdyż twórcy wyraźnie nie przyłożyli się do kreacji oryginalnego świata. Mimo tych wad nie da się zaprzeczyć, że czas przy "3%" mija dość szybko i w miarę przyjemnie. Jeśli szukacie niezobowiązującej rozrywki na zimowe wieczory, to nie jest najgorszy wybór. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA