30 najlepszych serialowych odcinków 2016 roku (miejsca 30 - 21)

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

W tym roku był taki dobrobyt w serialach, że kiedy przyszło do wyliczania najlepszych odcinków roku, z trudem zatrzymaliśmy się na trzydziestu. Zaczynamy od końca, kolejne części rankingu będą jutro i pojutrze. Uwaga na spoilery!

30. "Z Archiwum X" - "Mulder and Scully Meet the Were-Monster"

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)


Choć powrót "Z Archiwum X" jednogłośnie zaliczyliśmy do największych rozczarowań roku, jedna rzecz w nowym sezonie przygód Muldera i Scully rzeczywiście nas urzekła. Komediowy odcinek z sympatycznym potworem, zrobiony przez Darina Morgana, mistrza takich klimatów. To oczywiście nie było nic wielkiego, żadne dzieło wybitne - po prostu odcinek, który był na tyle wdzięczny, że po jedenastu miesiącach wciąż świetnie go pamiętamy.

Grany przez Rhysa Darby'ego "potwór" miał mnóstwo uroku, zaś cała historia była bardzo przewrotna, bo oczywiście najgorszym stworzeniem świata znów okazał się człowiek. Nie zabrakło więc przesłania w stylu starych odcinków "Z Archiwum X" utrzymanych w podobnym klimacie, a przy tym "Mulder and Scully Meet the Were-Monster" miało w sobie cudowną lekkość i naturalność. Zawierało także fajne Easter Eggs, w tym niecodzienny hołd złożony Kimowi Mannersowi, reżyserowi "Z Archiwum X", który zmarł w 2009 roku. Mulder razem z potworem pili na jego grobie, a kiedy Mulderowi zadzwonił telefon, usłyszeliśmy znajomą melodię. I wtedy naprawdę cieszyliśmy się z tego powrotu.

"Mulder and Scully Meet the Were-Monster" to dowód na to, że jednak da się po latach odtworzyć klimat kultowego serialu. Przynajmniej na 45 minut. [Marta Wawrzyn]

mulder02

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10