Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Legion" (Fot. FX)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

HIT TYGODNIA: Jak filmowcy poszli na wojnę - świetne "Five Came Back"

"Five Came Back" (Fot. Netflix)

"Five Came Back" (Fot. Netflix)


Serial dokumentalny o hollywoodzkich filmowcach wyruszających na front II wojny światowej, by nakręcić propagandowe filmy dla amerykańskiej armii raczej nie brzmi jak materiał na hitowe widowisko. A jednak netfliksowa produkcja sprawia, że przez nieco ponad trzy godziny trudno się oderwać od ekranu. Losy Franka Capry, Johna Forda, Johna Hustona, George'a Stevensa i Williama Wylera układają się w naprawdę fascynującą, niejednoznaczną i zaskakująco różnorodną historię, którą opakowano w najlepszy z możliwych sposobów.

Począwszy od świetnej czołówki (z kapitalną muzyką autorstwa Thomasa Newmana), poprzez ogrom materiałów archiwalnych na czele z fragmentami rzeczonych filmów, a także komentarzami samych twórców, a skończywszy na wypowiedziach współczesnych reżyserów (m. in. Stevena Spielberga) i Meryl Streep w roli narratorki. "Five Came Back" to bez dwóch zdań pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika kina, bo szczery zachwyt nad dziesiątą muzą i jej możliwościami wylewa się tu z każdego zakątka.

Polecam jednak nie tylko im, bo to po prostu świetnie zrobiona produkcja dokumentalna, rzucająca nowe światło na raczej pomijany albo prezentowany w negatywny sposób aspekt działań wojennych. "Five Came Back" unika moralizowania, starając się pokazać zarówno blaski, jak i ciemne strony działalności filmowców na froncie, pokazując przy okazji, jak te wydarzenia wpłynęły na nich jako ludzi. Momentami robi to naprawdę wstrząsające wrażenie. Warto też dodać, że wraz z serialem w Netfliksie pojawiły się omawiane tu filmy dokumentalne, więc jest znakomita okazja, by zobaczyć je na własne oczy. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
REKLAMA