Które seriale warto oglądać? Oceniamy kwietniowe nowości

"Dear White People" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Guerrilla"

Wspólna produkcja telewizji Sky i Showtime, której twórcą jest John Ridley, scenarzysta "12 Years a Slave" i "American Crime". Jego charakterystyczny styl widać dosłownie w każdej scenie, a i tematyka to coś zdecydowanie mu bliskiego. "Guerrilla" opowiada o tym, co się działo w Wielkiej Brytanii u progu lat 70., tuż po tym jak powstała restrykcyjna ustawa imigracyjna, której skutkiem miało być wyrzucenie z Wysp części przybyszy z dawnych brytyjskich kolonii. Czyli osób, które w jakiś sposób pomogły zbudować potęgę brytyjskiego imperium. Zaczęły się protesty, a policja powołała przeciwko czarnoskórym aktywistom specjalną komórkę zwaną Black Power Desk, która działała w bardzo brutalny sposób.

W "Guerrilli" Ridley przedstawia uczestników tego konfliktu - z jednej strony jest więc para młodych, narwanych bojowników, Marcus (Babou Ceesay) i Jas (Freida Pinto), oraz dużo bardziej umiarkowany Kent (Idris Elba), a z drugiej policjanci z nadinspektorem Nicholas Pence'em (Rory Kinnear) na czele. Z każdym kolejnym odcinkiem wydarzenia coraz bardziej przyspieszają, a obie strony okopują się na swoich pozycjach. Bardzo szybko staje się jasne, że Marcus i Jas za chwilę nie będą mieli już żadnego wyboru - "Guerrilla" pokazuje, jak w dramatycznych okolicznościach zupełnie zwykli ludzie, chodzący na pokojowe protesty, potrafią zamienić się w terrorystów.

Narracja prowadzona jest w klasyczny sposób, nie ma eksperymentów z formą, ale niewątpliwie widać dbałość o detale i odtworzenie klimatu Londynu z początku lat 70. Widać też, że to serial raczej brytyjski niż amerykański, choć sam Ridley jest twórcą pochodzącym z USA. Nikt tutaj nie zastanawia się, czy widzowie aby na pewno wszystko zrozumieją i będą się z tym dobrze czuć - "Guerrilla" jest mroczna, przytłaczająca i mocno osadzona w realiach epoki. A przy tym niestety też aktualna - rasizm jak był, tak jest, nawet jeśli już rzadziej przyjmuje formy instytucjonalno-prawne. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12