Najlepsze seriale kryminalne z kobietami w roli głównej

"Vera" (Fot. ITV)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Fargo"

Amerykański rodzynek w zestawieniu, ale absolutnie nie mogliśmy go tu pominąć, bo myśląc o wyrazistych rolach kobiecych w serialach, które przynajmniej w pewnym stopniu można sklasyfikować jako kryminały, "Fargo" przychodzi do głowy jako jeden z pierwszych przykładów. Niezwykła w każdym calu antologia inspirowana filmem braci Coen właśnie bawi nas swoim 3. sezonem i podobnie jak w poprzednich, znów można mówić o tym, że panie kradną show swoim ekranowym partnerom.

Tym razem za sprawą niejakiej Glorii Burgle (Carrie Coon), lokalnej policjantki z Minnesoty, wplątanej w aferę, której rozmiarów pewnie się jeszcze nie domyśla. Podobnie rzecz wyglądała w 1. sezonie, gdy z krwawym szaleństwem mierzyła się Molly Solverson (Allison Tolman), odznaczając się największym rozsądkiem i odwagą pośród towarzyszących jej mężczyzn. Troszkę inaczej akcenty porozkładał cofający się w przeszłość sezon numer 2, ale i tutaj pierwsze skrzypce grała przecież Peggy Blumquist (Kirsten Dunst), jedna z najbardziej pamiętnych kobiecych postaci w telewizji ostatnich lat, a i innych świetnych bohaterek nie brakowało.

Ma się więc czym pochwalić "Fargo" w kwestii silnych damskich charakterów i choć trudno je w stu procentach zestawiać z bardziej typowymi przedstawieniami z innych serialowych kryminałów, łatwo zauważyć spore podobieństwa. W często groteskowym szaleństwie, jakim jest męski świat serialu, kobieta stanowi zwykle fundament zdrowego rozsądku i prawdziwą opokę w pozbawionej logiki rzeczywistości. Trzeźwo myśląca i twardo stąpająca po ziemi bohaterka (choć oczywiście z wyjątkami) to stały element krwawego krajobrazu "Fargo" i jedna z największych zalet każdej odsłony serialu. Nic nie zapowiada, by tym razem miało być inaczej. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA