Najlepsze seriale kryminalne z kobietami w roli głównej

"Vera" (Fot. ITV)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"The Fall"

Serial o chłodnej pani detektyw z Londynu, która przybywa do Belfastu, by dorwać seryjnego mordercę kobiet, to przede wszystkim "The Gillian Anderson Show". Jamie Dornan, owszem, jest bardzo dobry w roli psychopaty, fabuła wypełniona psychologicznymi gierkami potrafi rzeczywiście wkręcić, ale bez dawnej agentki Scully "The Fall" prawdopodobnie nie stałoby się aż takim hitem.

Anderson wciela się w det. Stellę Gibson, która jednocześnie jest uosobieniem kobiecej siły i wrażliwości. To jedna z najbardziej skomplikowanych psychologicznie postaci policjantek, jakie kiedykolwiek widzieliśmy na małym ekranie - niewątpliwie feministka i kobieta walcząca o sprawiedliwość w świecie, w którym mężczyźni często są albo oprawcami, albo idiotami. Osoba na pozór bardzo spokojna, by nie powiedzieć lodowata - ale też taka, która ma w sobie mnóstwo emocji i determinację, by walczyć do samego końca. W rozmowach z ofiarami wykazuje zaskakująco dużo empatii, z kolei w rozmowach z psychopatą, którego ściga, potrafi pokazać mroczną stronę.

Po trzech sezonach - więcej prawdopodobnie nie będzie, ale nie ogłoszono oficjalnie końca serialu - nikt z nas tak do końca nie wie, co o tej bohaterce sądzić, jaka ona jest naprawdę i jak daleko idąca była jej fascynacja osobą ściganego psychopaty. Jedno za to wiemy na pewno - "The Fall" przyniósł nam nie tylko szalenie interesującą postać policjantki o blond włosach i twarzy Dany Scully, ale również jeden z najbardziej fascynujących obrazów kobiecości. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA