Nasze podsumowanie tygodnia - znowu same hity!

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

HIT TYGODNIA: "I Love Dick", czyli Jill Soloway znów to zrobiła

"I Love Dick" (Fot. Amazon)

"I Love Dick" (Fot. Amazon)


Amazon wyspecjalizował się w produkcjach indie, a "I Love Dick" to kolejny dowód na to, że Jill Soloway nie mogła znaleźć lepszej platformy do prezentowania swojej twórczości. To, czego Netflix ewidentnie trochę się boi (pamiętacie, jak odrzucili "Transparent"?), tutaj wydaje się być po prostu na swoim miejscu.

Co tu dużo mówić, "I Love Dick" jest produkcją specyficzną, bo opowiadającą o intelektualno-seksualnej obsesji w sposób, który z pewnością nie trafi do każdego. Wystarczy powiedzieć, że bohaterami jest małżeństwo z Nowego Jorku - Chris (Kathryn Hahn) i Sylvere (Griffin Dunne) - które przyjeżdża do małego miasteczka w Teksasie, do artystycznej oazy, prowadzonej przez niejakiego Dicka (Kevin Bacon), faceta w kapeluszu poruszającego po mieście na koniu. Mąż chce napisać coś nowego o Holokauście, żona to reżyserka kina niezależnego, która właśnie się wkurzyła na cały świat, bo jej film wycofano z festiwalu w Wenecji.

Zarówno oni, jak i cała reszta uczniów Dicka, to różnego rodzaju artyści, którzy bywają irytujący, przerażająco skupieni na sobie i często po prostu nie mają nic specjalnego do powiedzenia. Dick ich pozy jest w stanie rozgryźć w mgnieniu oka, bo sam też ma w sobie coś z pozera - ale wystarczająco intrygującego, by zafascynować Chris, która zaczyna przelewać na papier swoje emocje. "Drogi Dicku, czy wiesz, że każdy list jest listem miłosnym?".

Na razie ledwie zerknęłam na "I Love Dick" - to znaczy obejrzałam trzy odcinki z ośmiu, będziemy recenzować całość w przyszłym tygodniu - ale to wystarczyło, by stwierdzić, że jest to przede wszystkim wielki występ Kathryn Hahn, która robi na ekranie rzeczy, o jakie jej nawet nie podejrzewaliśmy. Serial Jill Soloway jest opowieścią o kobiecym pożądaniu, w której obiekt pożądania ma mniejsze znaczenie, niż to, co się dzieje z bohaterką. Dick może i jest męski, pociągający i stymulujący intelektualnie, ale to przede wszystkim historia o kobiecie o imieniu Chris, która ma wiele do przekazania, nie tylko w listach. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10