Emmy 2017: Nasze nominacje dla seriali limitowanych

"Wielkie kłamstewka" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8

Już w czwartek Akademia Telewizyjna ogłosi nominacje do nagród Emmy, a oto kolejne nasze typy. Wśród najlepszych seriali limitowanych nie mogło zabraknąć "Wielkich kłamstewek", "Długiej nocy" czy "Feud: Bette and Joan". Tytuły wybieraliśmy wyłącznie spośród tych, które zostały zgłoszone, w takich kategoriach, w jakich zostały zgłoszone. Wszystkie nasze nominacje znajdziecie tutaj.

"Młody papież"

"Młody papież" (Fot. HBO)

"Młody papież" (Fot. HBO)

Serial niezwykły w każdym tego słowa znaczeniu i od początku do końca wyraźnie pokazujący, że mógł wyjść tylko spod ręki kogoś takiego jak Paolo Sorrentino. Włoski reżyser zrobił coś jedynego w swoim rodzaju, w na pozór kontrowersyjną historię niejakiego Lenny'ego Belardo (Jude Law) wpisując opowieść o człowieku, który został papieżem, ale to wcale nie było w nim najistotniejsze.

"Młody papież" gra naszymi oczekiwaniami, od czasu do czasu nurzając się w polityczno-kościelnych gierkach, wytykających przywary największej religijnej instytucji świata, ale znacznie częściej skupiając się na swoim bohaterze jako człowieku. Bo Lenny, później znany jako Pius XIII, to postać bardzo złożona i utkana z przeciwieństw. Głęboko wierzący, a zarazem wątpiący; święty i grzeszny; wywyższający się ponad wszystko i wszystkich, a czasem zadziwiająco ludzki; w jednej chwili wręcz przerażający, a w następnej delikatny i skrzywdzony jak tkwiący głęboko w nim mały chłopiec.

Sorrentino uchwycił te niejednoznaczności w opowieści chwilami twardo stąpającej po ziemi, by niedługo potem kompletnie się od niej oderwać i odfrunąć gdzieś w oniryczno-surrealistyczne klimaty. Przewidzieć, dokąd prowadzi ta historia nie sposób, ale "Młody papież" jest akurat jednym z tych seriali, w których fabularny rozwój ma drugorzędne znaczenie i wcale nie jest to jego wadą. To wypełniona metaforami emocjonalna podróż, którą bardziej się czuje, niż rozumie – o jakim innym serialu można to powiedzieć? [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8
REKLAMA