30 najlepszych serialowych odcinków 2016 roku (miejsca 10 - 1)

"Westworld" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. "Black Mirror" - "San Junipero"

"Black Mirror" (Fot. Netflix)

"Black Mirror" (Fot. Netflix)


"San Junipero" dosłownie zmiażdżyło system, wygrywając bez wysiłku z takimi gigantami jak "Gra o tron" czy "American Crime Story". I nic dziwnego, bo to jedyny odcinek z całej listy, który wszyscy widzieliśmy po dwa, trzy, pięć razy - i który za każdym razem działa na nas tak samo. Czyli zostawia nas całkowicie rozbrojonych i pochlipujących gdzieś w kącie, bo widać to jest coś, co robi z człowiekiem szczęśliwe zakończenie w stylu Charliego Brookera.

Ale potężna dawka emocji to tylko jeden ze składników, które czynią "San Junipero" tak wyjątkową godziną telewizji. W tym niezwykłym odcinku "Black Mirror" zgrało się wszystko: błyskotliwy koncept, doskonała konstrukcja z dobrze rozplanowanymi zwrotami akcji, magiczny klimat lat 80., niesamowita ścieżka dźwiękowa, perfekcyjnie napisana i zagrana historia miłosna, a do tego jeszcze najbardziej przewrotny happy end, jaki można było wymyślić.

Kiedy przechodzi się do analizy składników, naprawdę trudno uwierzyć w to, że tak misterna układanka nie tylko nie rozpadła się po drodze, ale jeszcze dostarczyła tylu wzruszeń. Bo "San Junipero" to cudeńko, które wygląda, jakby zostało zbudowane zupełnie bez wysiłku. To historia, która od pierwszej chwili wciąga, zastanawia, budzi tysiąc pytań i zachwyca lekkością, z jaką płynie, zmieniając po drodze konwencje, szaty i style muzyczne. To czysta magia i szczyt wyrachowania jednocześnie.

Charlie Brooker, niczym iluzjonista doskonały, połączył ze sobą kilka różnych gatunków i stylistyk, zmieszał przyszłość z przeszłością, odwołał się do naszej nostalgii i tęsknot za tym, czego nie mamy i mieć nie będziemy, zafundował nam muzyczną ucztę, a na koniec jeszcze zrzucił na to wszystko emocjonalną bombę. Zaś Gugu Mbatha-Raw i Mackenzie Davis bezbłędnie to wszystko zagrały, nadając całej historii zwiewności, naturalności i bezpretensjonalnego wdzięku. Tak wygląda serialowe niebo na ziemi w roku 2016. [Marta Wawrzyn]

gugu456

mackenzie45

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA