12 seriali, które warto nadrobić tego lata (dwa sezony i więcej)

"Halt and Catch Fire" (Fot. AMC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Sześć stóp pod ziemią" - albo inny hit HBO sprzed dekady

"Sześć stóp pod ziemią" (Fot. HBO)

"Sześć stóp pod ziemią" (Fot. HBO)


Zdradzę Wam sekret, jak sprawić, żeby każde lato wydawało się dobre z serialowego punktu widzenia: należy odpalić HBO GO, a w nim któryś z wielkich hitów HBO z poprzedniej dekady. Dwa lata temu spędzałam lato z powtórkami "Rodziny Soprano", rok temu "The Wire", teraz "Curb Your Enthusiasm" i "Sześć stóp pod ziemią", a w planach mam jeszcze seans "Deadwood". I Wam też to radzę, bo może i żyjemy w złotej erze seriali, ale kultowych produkcji HBO nic nie przebiło do dziś. Wszystko dlatego, że one nie były tworzone dla masowego widza - one miały być definicją telewizji jakościowej i pozostały nią do dziś.

A "Sześć stóp pod ziemią", którego powtórkę właśnie kończę, to zdecydowanie jeden z moich najukochańszych seriali w historii. Oglądając go ponownie po kilku latach przerwy, odkrywam w nim sporo nowych rzeczy, a przede wszystkim przyporządkowuję wiele twarzy do nazwisk, bo w międzyczasie zdążyłam zapomnieć, kogo grał np. Adam Scott albo Justin Theroux, którego wtedy nie kojarzyłam chyba w ogóle. To fantastyczne doświadczenie, które w czasach serwisów VoD jest dostępne dla każdego (no dobrze, z HBO GO jest trochę trudniej).

A jeśli nigdy "Sześciu stóp pod ziemią" nie widzieliście, już wyjaśniam, czemu musicie to zmienić. Rzecz się dzieje w Los Angeles, w domu pogrzebowym, którego właścicielami jest rodzina Fisherów. Czyli uśmiercony w pilocie ojciec o imieniu Nathaniel (Richard Jenkins), mająca problemy z wyrażaniem swoich emocji matka, Ruth (Frances Conroy), i trójka dorosłych bądź prawie dorosłych dzieci - Nate (Peter Krause), który kiedyś uciekł od tego życia, a teraz musi do niego powrócić, tkwiący głęboko w szafie gej David (Michael C. Hall, zanim został Dexterem) i poszukująca różnych form ekspresji i ucieczki nastoletnia Claire (Lauren Ambrose).

Najogólniej rzecz ujmując, "Sześć stóp pod ziemią" to opowieść o szukaniu sensu w życiu i śmierci; opowieść mroczna, skomplikowana, wypełniona czarnym humorem i nierzadko zabierająca nas w rejony dziwne i straszne. Serial, który ma coś do powiedzenia o człowieku i jego emocjach, o naszym strachu przed śmiercią i niekończących poszukiwaniach, które rzadko prowadzą do happy endu. Telewizyjna klasyka w najlepszym wydaniu, serial pod wieloma względami przełomowy i przede wszystkim pozostawiający po sobie ślad. 63 odcinki, które ogląda się w kilka tygodni, bo naprawdę trudno jest się oderwać. Polecam! I koniecznie zobaczcie zwiastun poniżej, jest nowiutki. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12