12 nietypowych seriali komediowych, które warto oglądać

"Drunk History - Pół litra historii" (Fot. Małgorzata Węgrzyn/Comedy Central)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Lady Dynamite"

"Lady Dynamite" (Fot. Netflix)

"Lady Dynamite" (Fot. Netflix)

Depresja to bez wątpienia straszna sprawa, nikt jednak nie powiedział, że nie da się o niej opowiadać w kompletnie odjechany sposób. Pewnie dlatego, że nikomu do głowy nie przyszło, by wymieszać problemy psychiczne z surrealistyczną rzeczywistością. Dla Marii Bamford, stand-uperki i aktorki, która gra tu pewną wersję samej siebie, takie podejście nie stanowi jednak żadnego problemu, czemu dała wyraz w prawdopodobnie najdziwniejszym serialu ostatnich lat.

"Lady Dynamite" teoretycznie ogrywa dobrze znany schemat ­– w końcu komików, którzy przedstawiali na ekranie fabularyzowane wersje swoich życiorysów było już mnóstwo. A jednak serial Netfliksa wyróżnia się na ich tle, bo do swojej bohaterki podchodzi w absolutnie unikalny sposób. Tutejsza Maria Bamford to ktoś pomiędzy prawdziwą osobą, a scenicznymi wcieleniami aktorki. Kobieta, która wygląda jakby urwała się z szalonej fantazji, a jednocześnie jest zatopiona w różnego rodzaju lękach i depresji (o których zresztą Maria Bamford mówi całkiem otwarcie).

Nie brzmi to jak charakterystyka osoby w pełni zdrowia psychicznego i rzeczywiście, stabilność emocjonalna to ostatnie, o co można podejrzewać serialową Marię. Znacznie bardziej pasuje do niej określenie "rozchwiana osobowość", która w niezwykły sposób przekłada się na "Lady Dynamite". Ta jest bowiem opowieścią o próbującej poskładać swoje życie w całość kobiecie, ale choć brzmi standardowo, ani przez moment nie podąża utartymi ścieżkami. Zamiast tego funduje nam zwariowaną wycieczkę przez różne linie czasowe, metatekstowe odniesienia, skecze, reklamy, bezpośrednie zwracanie się do widza i dosłownie wszystko, o czym tylko pomyślicie.

Początkowo wygląda to jak totalny chaos, ale zaręczam, że w tym szaleństwie jest metoda. Jest także życie i emocje, bo w pędzącym na złamanie karku w sobie tylko znanym kierunku serialu pełno poruszających momentów zbliżających nas do niezwykłej bohaterki. Nie jest łatwo wsiąknąć w ten absurdalny świat, ale jeśli dacie mu szansę, to szybko stwierdzicie, że normalność jest zwyczajnie nudna. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12