10 serialowych detektywów z przypadku, którzy działają sprawniej niż policja

"Belfer" (Fot. Robert Pałka/Canal+)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Panna Marple (Joan Hickson) - "Miss Marple"

"Miss Marple" (Fot. BBC)

"Miss Marple" (Fot. BBC)


Jane Marple to bohaterka, którą prawdopodobnie znacie albo z książek Agathy Christie, albo z serii filmów telewizji BBC z lat 80. i początku lat 90. Główną rolę zagrała w nich Joan Hickson i dzisiaj są one klasyfikowane jako 12-odcinkowy serial. To właśnie ją telewidzowie najlepiej kojarzą jako pannę Marple, mimo że w XXI wieku telewizja ITV stworzyła nową jej wersję, "Agatha Christie's Marple".

Serial ITV został zakończony w 2013 roku, po 6 sezonach i 23 odcinkach, prawdopodobnie dlatego, że prawa do adaptacji powieści Agathy Chrisie odzyskało znów BBC. Co oznacza, że prędzej czy później zobaczymy kolejną wersję tej kultowej bohaterki na małym ekranie.

Panna Marple zasługuje na porządną, nowoczesną adaptację, bo to od niej wszystko się zaczęło. To ona dała początek wszystkim postaciom starszych pań wplątujących się w tajemnicze sprawy. To na niej wzorowano niejedną postać detektywki, amatorki bądź nie. A przede wszystkim to postać, która wciąż żyje, wciąż wydaje się wyjątkowa i wciąż ma ten sam urok co kiedyś, kiedy jeszcze nie było aż takiej mnogości kryminałów w telewizji. Nieważne, czy w wersji retro, czy nie, ciekawska starsza pani z angielskiej prowincji powinna dostać nowy serial. A na razie polecamy starą adaptację - "Miss Marple" od BBC. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA