Nasz top 10: Najlepsze seriale listopada 2017

"Alias Grace" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5. "Lady Dynamite" (powrót na listę)


"Lady Dynamite" (Fot. Netflix)

"Lady Dynamite" (Fot. Netflix)


Bardzo rzadko można powiedzieć o serialu, że jest inny niż wszystkie. Z reguły dość szybko da się stwierdzić, że serial X zrobił coś podobnie, tylko lepiej/gorzej. I już choćby dlatego, że "Lady Dynamite" jest nieporównywalna do niczego, jej drugi sezon zasługuje na wysokie miejsce na liście przebojów miesiąca.

Nowa seria pod pewnymi względami sprawia wrażenie większego uporządkowania. Dostajemy łatwiejszą do ogarnięcia strukturę, plany czasowe są wyraźnie oddzielone, a fabuła ma kilka naczelnych wątków. Równocześnie jednak sezon drugi wydaje się jeszcze bardziej "podkręcony" – i pokręcony. Żarty występują tu w takim natężeniu, że nie da się wyłapać wszystkich za jednym seansem. Wizualne efekty, zwłaszcza w najdziwniejszym wątku z przyszłości, jeszcze bardziej dają po oczach. A za plejadą największych komediowych gwiazd na drugim czy nawet trzecim planie trudno nadążyć.

Na szczęście "Lady Dynamite" nie stanowi przykładu przerostu formy nad treścią. Ta pozornie sztuczna feeria wszystkiego wynika z chęci pokazania nam świata oczami Marii i sprawdza się w przekazywaniu zupełnie niesztucznych emocji. Jest tu może parę zbyt ryzykowanych żartów, jednak prawie wszystko wypada przekonująco: od codziennych problemów związanych z "docieraniem się" zakochanych po wspólnym zamieszkaniu, poprzez wpływ wychowania przez sfrustrowanych rodziców na późniejsze problemy bohaterki, po koszmarny świat show-biznesu. Poza tym to wciąż jeden z najlepiej pokazanych na ekranie obrazów życia z zaburzeniem psychicznym. Kto by pomyślał, że tak kolorowy świat może być tak ponury. Albo odwrotnie. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10