Nasz top 10: Najlepsze seriale listopada 2017

"Alias Grace" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. "Alias Grace" (nowość na liście)


"Alias Grace" (Fot. Netflix)

"Alias Grace" (Fot. Netflix)


Bezlitosna morderczyni czy naiwna dziewczyna, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze? Historia Grace Marks, służącej, która w 1843 roku została oskarżona o zabójstwo swojego pracodawcy i jego kochanki, po czym skazana na dożywocie w więzieniu, do dziś budzi kontrowersje. Czy rozwiewa je ekranizacja powieści Margaret Atwood od Netfliksa i kanadyjskiej stacji CBC?

Odpowiedzieć na to pytanie każdy musi sobie sam, bo serial nie podaje wyjaśnień na tacy, oddając głos samej Grace (znakomita rola Sary Gadon). Ta stopniowo przedstawia swoją historię w rozmowie z psychiatrą, doktorem ... (Edward Holcroft), mieszając fakty z fantazją, a nam fundując niecodzienną mieszankę XIX-wiecznego kryminału, opowieści obyczajowej i analizy psychologicznej.

Wypada to wszystko świetnie, a wszelkie niedociągnięcia (choćby niedopracowany drugi plan) można "Alias Grace" wybaczyć, bo fascynująca główna bohaterka nadrabia je z dostatkiem. Wyrobienie sobie o niej jasnej opinii to nie lada wyzwanie, o rozgryzieniu nawet nie wspominając, bo tak niejednoznacznej postaci dawno w telewizji nie było. Czy za dużymi błękitnymi oczami kryje się niewinna ofiara, czy może raczej wyrachowana i cierpliwie czekająca na swoją szansę zabójczyni? Koniecznie sprawdźcie, jakie jest Wasze zdanie. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10