Najlepsze seriale 2017 roku wg krytyków telewizyjnych

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

Ten rok należy do "Opowieści podręcznej", "Wielkich kłanstewek", a także "Pozostawionych". Ci ostatni oczywiście mają szansę cokolwiek wygrać tylko w rankingu krytyków - i właśnie to zrobili.

Są już wyniki szóstej edycji ankiety dla amerykańskich krytyków telewizyjnych, którą kiedyś organizował serwis HitFix, a następnie przejął Uproxx. W ankiecie biorą udział osoby piszące na co dzień o serialach, zarówno w prasie, jak i w internecie. Głosy są liczone i powstaje zestawienie, w którym można znaleźć wszystko, co było w danym roku najlepsze w telewizji.

Poprzednią edycję wygrało "American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona", wcześniej rządziło "Fargo". W tym roku telewizja FX wypada znacznie słabiej (najwyżej, na 4. miejscu znalazło się "Better Things"), a w pierwszej trójce mamy jeden tytuł Hulu ("Opowieść podręcznej") i dwa HBO ("Pozostawionych" i "Wielkie kłamstewka"). Liderem po raz pierwszy w historii są "Pozostawieni", dla których to niestety także ostatnie zwycięstwo - za nami już finałowy sezon.

W pierwszej dziesiątce jest bardzo dużo zmian, bo aż cztery seriale z zeszłorocznego top 10 nie były w tym roku w ogóle emitowane. Tylko dwa tytuły zdołały się utrzymać: "Gra o tron" i "Better Call Saul". Największe spadki zaliczyły: "Fargo" z 1. miejsca na 45. miejsce, "The Americans" z 2. miejsca na 25. miejsce, "Veep" z 6. miejsca na pozycję 40. i "Transparent", które rok temu zajmowało 17. pozycję, a w tym roku nie ma go wcale. Z zestawienia całkowicie wypadły też takie tytuły, jak "You're the Worst", "Silicon Valley" i "Orange Is the New Black".

Z kolei największe awanse zaliczyły "Better Thing" (z 26. miejsca na 4. miejsce), "The Good Place" (z 29. miejsca na 6. miejsce) i "Niepewne" (z 25. miejsca na 8. miejsce).

Mimo że w tym roku seriale Netfliksa już praktycznie zalały naszą planetę, żaden netfliksowy tytuł nie przebił się do pierwszej dziesiątki ankiety krytyków. Najwyżej, bo na 14. miejscu, znalazł się "Mindhunter". Znacznie lepiej Netflix wypadł w głosowaniu na najlepszy nowy serial - tutaj rzeczywiście widać, kto teraz produkuje najwięcej seriali.

Całe zestawienie najlepszych seriali 2017 wg amerykańskich krytyków, liczące 115 tytułów, znajdziecie tutaj. Poniżej tylko pierwsza trzydziestka.

30. "Big Mouth"
29. "I Love Dick"
28. "The Keepers"
27. "Ozark"
26. "Catastrophe"
25. "The Americans"
24. "American Vandal"
23. "One Day at a Time"
22. "Młody papież"
21. "Stranger Things"
20. "This Is Us"
19. "The Crown"
18. "BoJack Horseman"
17. "Master of None"
16. "Feud: Bette and Joan"
15. "GLOW"
14. "Mindhunter"
13. "The Deuce"
12. Crazy Ex-Girlfriend"
11. "The Vietnam War"
10. "Better Call Saul"
9. "Gra o tron"
8. "Niepewne"
7. "Halt and Catch Fire"
6. "The Good Place"
5. "Twin Peaks: The Return"
4. "Better Things"
3. "Wielkie kłamstewka"
2. "Opowieść podręcznej"
1. "Pozostawieni"

REKLAMA