Nasz top 15: Najlepsze nowe seriale 2017 roku

"The Handmaid's Tale" (Fot. Hulu)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

3. "The Marvelous Mrs. Maisel"

"The Marvelous Mrs. Maisel" (Fot. Amazon)

"The Marvelous Mrs. Maisel" (Fot. Amazon)


Serial, o którego istnieniu wielu ma prawo nie wiedzieć, bo nie tylko ujrzał światło dzienne zaledwie kilkanaście dni temu, ale też nie cieszy się nawet w połowie takim rozgłosem, na jaki zasłużył. Pora to zmienić, bo nowe dzieło Amy Sherman-Palladino, twórczyni "Gilmore Girls", to tytuł z kategorii obowiązkowych do zobaczenia.

Historia Miriam 'Midge' Maisel (olśniewająca Rachel Brosnahan), gospodyni domowej z Manhattanu, która, po tym jak porzuca ją mąż, odkrywa w sobie talent do stand-upu, to istna serialowa petarda. Opowieść o pozbywaniu się krępujących społecznych ograniczeń w świecie, który przyszykował kobietom z góry ustaloną rolę, zanim te w ogóle o niej pomyślały (akcja rozgrywa się pod koniec lat 50.), a zarazem porywająca komedia pędząca naprzód w zawrotnym tempie. Celnymi żartami rzuca się tu co chwilę, błyskotliwe dialogi nadają całości szybkiego rytmu, a gromada wyrazistych postaci nie pozwala nam się nudzić choćby przez chwilę.

A to wszystko zaledwie ułamek atrakcji. Jest przecież jeszcze bajeczny Nowy Jork; są bez mała genialne, ostre i energetyczne stand-upy Midge; są także życiowe dramaty, które wcale nie będą Wam obce – nawet jeśli akurat nie pochodzicie z bogatej żydowskiej rodziny z Upper West Side. Obca nie jest też nasza bohaterka. Kobieta porzucona i pozbawiona fundamentów, na których opierała całe swoje życie, ale odkrywająca możliwości, o jakich wcześniej nawet nie śniła. Dostrzegająca własną niezwykłość i stopniowo nabierająca odwagi, by pewnie ruszyć po swoje, nawet jeśli będzie to oznaczać wojnę ze wszystkimi dookoła (oraz narobienie sobie nowych wrogów).

Do tego klimat retro, wspaniali Tony Shalhoub i Marin Hinkle w rolach rodziców Midge, wgląd w kulisy komediowej sceny Nowego Jorku (Luke Kirby wciela się w Lenny'ego Bruce'a, autentycznego komika z tamtego okresu) i tysiąc małych cudowności, którymi serial zaskakuje na każdym kroku. Oglądajcie koniecznie. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15