Najlepsze serialowe odcinki 2017 roku (miejsca 30 - 21)

"The Crown" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

25. "Dear White People" - "Chapter V"

"Dear White People" (Fot. Netflix)

"Dear White People" (Fot. Netflix)


Adaptując swój film "Dear White People" na potrzeby netfliksowego serialu, Justin Simien idealnie wykorzystał możliwości formatu, poświęcając konkretnym bohaterom własne odcinki i przedstawiając świat studentów Uniwersytetu Winchester z wielu różnorodnych perspektyw. Jednak z fantastycznego zbioru historii o skomplikowanych, niedoskonałych i poszukujących własnej tożsamości młodych Afroamerykanach, jeden konkretny odcinek zasługuje na szczególne wyróżnienie i nie tylko dlatego, że został wyreżyserowany przez Barry'ego Jenkinsa, wcześniej w tym roku nominowanego do Oscara za "Moonlight".

"Chapter V", przedstawiający dzień z życia gorliwego Reggiego (Marque Richardson), czerpie swoją siłę z tego, jak w gwałtowny sposób przechodzi od charakterystycznej dla serialu lekkości i błyskotliwej satyry w bardzo realistyczne i kompletnie poważne spojrzenie na niesprawiedliwości, z jakimi cały czas zmagają się Afroamerykanie, oraz traumę, na jaką są narażeni. Pozornie błaha sprzeczka na uniwersyteckiej imprezie prowadzi do wstrząsającego momentu, w którym policjant celuje pistoletem w niewinnego Reggiego. Tak druzgocące zakończenie odcinka kompletnie odstaje od poprzedzających go beztroskich, zabawnych scen, jednocześnie w jeszcze bardziej przejmujący sposób pokazując doświadczenie, które dla wielu czarnoskórych Amerykanów jest nadal zbyt realistyczne i prawdopodobne.

Ale nie samo podjęcie tematu, powracającego tak często w mediach, czyni z "Chapter V" szczególnie udany "rozdział" serialu, tylko przede wszystkim to, w jak osobisty i emocjonalny sposób zostaje on przedstawiony. Szczególnie zapada w pamięć finałowe ujęcie, ukazujące łkającego Reggiego, zbyt zdruzgotanego swoim przeżyciem, aby opuścić własny pokój i dołączyć do nawołującej go do działania przyjaciółki. To prosta i zarazem dobitna puenta dla najlepszego odcinka komediodramatu, który choć w swoim pierwszym sezonie wyróżniał się przede wszystkim swoim dowcipnym tonem, to zarazem nigdy nie bagatelizował doświadczeń współczesnych czarnoskórych Amerykanów. [Michał Paszkowski]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10