"Pozostawieni" naszym serialem roku 2017

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

Wczoraj były wyniki Waszego głosowania na najlepsze seriale 2017 roku, dziś mamy redakcyjną trzydziestkę. Zwycięzca mógł być tylko jeden - to serial HBO, do którego będziemy jeszcze wielokrotnie powracać.

Listę najlepszych seriali wg czytelników Serialowej znajdziecie tutaj, a tymczasem podliczyliśmy redakcyjne dziesiątki (w głosowaniu brali także udział ci z naszych autorów, którzy dziesiątek w tym roku nie opublikowali). Jak zwykle mieliśmy problem nadmiaru świetnych seriali i prawdopodobnie dlatego na żadnej z list nie pojawił się "Dark" - tytuł, który znalazł się na 14. miejscu w rankingu najlepszych nowości.

Mimo że "Master of None" ostro walczył o pierwsze miejsce, ostatecznie musiał ustąpić pola produkcji Damona Lindelofa. Bo w 2017 roku były seriale i byli "Pozostawieni". Tytuł, który zapisze się w historii telewizji - my będziemy do niego powracać, a kolejni twórcy będą próbowali go kopiować. Jest bowiem oczywiste, że mamy do czynienia z kolejnym serialem HBO, który wyprzedził swoją epokę.

Zasłużone drugie miejsce należy do "Master of None", a trzecie do "Legionu" - perełki Noaha Hawleya, którego produkcje mają zapewnioną stałą obecność na naszych listach. Dalej mamy "Kroniki Times Square" i - niespodzianka! - "The Good Place", które od czasu finału 1. sezonu przemieniło się z sympatycznej ciekawostki w jedną z najlepszych obecnie emitowanych komedii. Taką, która wygrywa nawet z "Better Things" Pameli Adlon. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla "Opowieści podręcznej", "Wielkich kłamstewek", "The Marvelous Mrs. Maisel" i "Halt and Catch Fire". Nowości stanowią blisko połowę całej listy i dokładnie połowę pierwszej dziesiątki.

Z listy w tym roku całkiem wypadły "Transparent" (rok temu nr 5), a także "Stranger Things", "The Crown", "Veep", "Orange Is the New Black", "Better Call Saul" czy "Unbreakable Kimmy Schmidt". Czasem to efekt słabszych sezonów, czasem po prostu większej konkurencji. Duże spadki zaliczyły "The Americans" i "Black Mirror", a "Gra o tron" z najwyższym trudem utrzymała się w zestawieniu. Z kolei "Halt and Catch Fire" zaliczyło skok z końca listy do pierwszej dziesiątki.

W tym roku nie ma w naszym rankingu ani jednego polskiego serialu (rok temu byli "Artyści"), a i honoru Europy broni tylko "Black Mirror". To efekt nieco słabszego roku w brytyjskiej telewizji. Na całej liście jest rekordowo dużo, bo aż osiem produkcji Netfliksa, ale tylko jedna w pierwszej dziesiątce.

Oto 30 najlepszych seriali 2017 roku wg redakcji Serialowej.

30. "Gra o tron"
29. "Mr. Robot"
28. "She's Gotta Have It"
27. "Crazy Ex-Girlfriend"
26. "One Mississippi"
25. "Dear White People"
24. "Niepewne"
23. "American Gods"
22. "I Love Dick"
21. "Alias Grace"
20. "Black Mirror"
19. "Rick i Morty"
18. "The Americans"
17. "BoJack Horseman"
16. "Top of the Lake: China Girl"
15. "Konflikt: Bette i Joan"
14. "Star Trek: Discovery"
13. "Twin Peaks"
12. "GLOW"
11. "Mindhunter"
10. "Halt and Catch Fire"
9. "The Marvelous Mrs. Maisel"
8. "Wielkie kłamstewka"
7. "Opowieść podręcznej"
6. "Better Things"
5. "The Good Place"
4. "Kroniki Times Square"
3. "Legion"
2. "Master of None"
1. "Pozostawieni"

REKLAMA