Największe twisty z finału "Altered Carbon" w pigułce. Wyjaśniamy zakończenie 1. sezonu serialu Netfliksa

"Altered Carbon" (Fot. Netflix)

Dla tych, którzy mają za sobą 10 odcinków "Altered Carbon" i nie znaleźli odpowiedzi na wszystkie pytania, przedstawiamy krótki poradnik z największymi twistami i zagadkami 1. sezonu. Uwaga na spoilery!

"Altered Carbon", adaptacja powieści Richarda K. Morgana, trafiło do Netfliksa 2 lutego. Zakładamy, że wszyscy, którym produkcja się spodobała (a my, nie bez zastrzeżeń, ale zaliczamy się do przychylnie nastawionych), obejrzeli już cały serial. Czas więc zająć się omówieniem zagadek z finałowego odcinka. W naszym tekście posiłkujemy się zestawieniem przygotowanym przez portal Screenrant.

Laurens Bancroft naprawdę sam się zastrzelił

Jednym z najbardziej podejrzanych aspektów śmierci Bancrofta było to, że Mat zginął od broni, do której dostęp mógłby mieć tylko on lub jego żona Miriam. Policja bardzo szybko uznała sprawę za samobójstwo, jednak arogancja multimiliardera nie pozwoliła mu przyjąć do wiadomości, że on sam mógłby chcieć odebrać sobie życie. W pewnym sensie miał zresztą rację - Bancroft oddał bowiem strzał nie po to, by się zabić, ale by stracić świadomość okropnego przestępstwa, które popełnił. Przypomnijmy: strzał padł tuż przed terminem stworzenia kolejnej kopii zapasowej. Laurens mógł odtworzyć się z innej powłoki, jednocześnie bez pamięci z ostatnich dwóch dni.

Zbrodnia, którą popełnił Laurens Bancroft, była naprawdę brutalna - i była to tak zwana prawdziwa śmierć, a nie jedynie uszkodzenie powłoki. Makabra dokonała się w ekskluzywnym domu publicznym Head in the Clouds. Choć oczywiście nikt nie kwestionuje winy Bancrofta, to warto dodać, że bogacz został wmanewrowany w morderstwo przez Reileen oraz swoją własną żonę. Miriam wściekła się, gdy usłyszała, że Lizzie jest w ciąży z Laurensem. Reileen zdobyła narkotyk wyzwalający męską agresję, który Miriam podała mężowi poprzez pocałunek. To właśnie ta substancja sprawiła, że zwykle opanowany i kalkulujący swoje ruchy Bancroft stracił kontrolę i dokonał makabrycznej zbrodni. Gdy odzyskał świadomość, zdał sobie sprawę z brutalnego czynu, dlatego postanowił wymazać go ze swojej pamięci. Inaczej nie mógłby ze sobą żyć.

Miriam Bancroft zamordowała Lizzie Elliot

Poboczną zagadką w "Altered Carbon" były okoliczności śmierci Lizzie Elliot. W ostatnim odcinku dowiadujemy się, że Lizzie pojechała do rezydencji Bancroftów, by oznajmić Laurensowi, że jest w ciąży. Nieszczęśliwie dziewczyna spotkała Miriam, która wpadła w furię i zakatowała dziewczynę, zabijając zarówno ją, jak i nienarodzone dziecko.

Podświadomość Lizzie przeszła przez traumatyczne wydarzenia. Poe używał psychochirurgii, by wyleczyć dziewczynę. Przedstawiciel sztucznej inteligencji postanowił nauczyć dziewczynę samoobrony, tym samym pokazując, że Elliot ma prawo i powinna się bronić. Kiedy hotel Poe zostaje zaatakowany przez ludzi Reileen, sztuczna inteligencja wysyła świadomość Lizzie do chmury danych, dzięki czemu córka Elliotów może przetrwać. Dziewczyna transferuje się do jednej z powłok w Head in the Clouds, przemienia ją tak, by przypominała własne ciało i używa nowo zdobytych umiejętności, by uratować swoich rodziców oraz Kristin Ortegę. Na końcu dowiadujemy się, że Lizzie postanawia zachować swoją syntetyczną powłokę i może ponownie cieszyć się życiem z dwójką rodziców.

"Altered Carbon" (Fot. Netflix)

Mary Lou Henchy popełniła samobójstwo

Kolejne skomplikowane samobójstwo w "Altered Carbon". Sprawą Mary Lou Henchy od początku zajmuje się Ortega. Mary Lou pracowała w Head in the Clouds dla Reileen. Na jej nieszczęście, była świadkiem brutalnego morderstwa, którego dokonał Bancroft pod wpływem narkotyków. Prostytutka uciekła z miejsca zbrodni, ale zaczęła ścigać ją Rei. Dziewczyna stwierdziła, że woli skoczyć z powietrznego pojazdu, niż zginąć z rąk przełożonej. Sądziła też, że gdy policja odnajdzie jej ciało, umieści stos korowy w innej powłoce i wtedy będzie mogła obciążyć Bancrofta. Henchy nie wiedziała jednak, że wbrew jej woli została zakodowana jako neo-katoliczka.

Dzięki decyzji Ortegi, by zachować stos korowy Mary Lou oraz wyznaniu Rei, że kodowanie Neo-C było fałszywe, Mary Lou została przywrócona do życia. Mogła w końcu zeznawać przeciwko Bancroftowi. Jako ofierze morderstwa przysługiwała jej nowa powłoka, możemy więc zakładać, że dziewczyna szczęśliwie wróciła do matki.

"Altered Carbon" (Fot. Netflix)

Siostra Takeshiego pociągała za wszystkie sznurki

Z odcinka na odcinek można było domyślać się, że za wszystkimi połączonymi zagadkami, jakie rozwiązuje Takeshi, kryje się jedna, bardzo wpływowa osoba. Kovacs, podobnie zresztą jak widzowie, z ogromnym zdziwieniem odkrywa, że tą osobą jest jego rodzona siostra Reileen. Początkowo wszystko wskazywało na to, że Rei zginęła wraz z pozostałymi Emisariuszami w trakcie bitwy na Stronghold. Rei twierdziła, że jej stos korowy został odtworzony ze śladowej ilości materiału genetycznego, co pozwoliło na sklonowanie jej ciała. Okazało się jednak, że tak naprawdę kobieta zawarła układ z Protektoratem. Zdradziła Emisariuszy, aby zapewnić przetrwanie sobie i bratu. Przez lata Reileen wspinała się po kolejnych szczeblach władzy i wpływów, by zbudować olbrzymie imperium. Ze względu na status społeczny, mogła pozwolić sobie na zaopatrzenie w liczne klony zapasowe.

Oczywiście nikt nie zostaje wpływowym człowiekiem w Bay City jeżeli nie dokona kilku(nastu) złych rzeczy, o czym Takeshi przekonuje się bardzo szybko. Jego siostra przeobraziła się w prawdziwego potwora pozbawionego jakichkolwiek dobrych uczuć. Swój majątek zbudowała na cierpieniu - zakładając m.in. klinikę z bardzo brutalnymi salami do przesłuchań w wirtualu czy Head in the Clouds, burdel, w którym za olbrzymie pieniądze można było zabawiać się z kobietami i mężczyznami w najbardziej brutalny sposób. Pracownicy nie mieli pojęcia, że ich stosy nielegalnie były kodowane jako Neo-C, więc w przypadku śmierci nie mogli wskazać swojego oprawcy.

Rei przez wiele lat próbowała uwolnić brata, ale nawet jej wpływy nie sięgały tak daleko. W końcu znalazła sposób: zmusiła Bancrofta do samobójstwa, a następnie przekonała go, by wynajął Takeshiego do rozwiązania zagadki jako jedyną osobę, która jest w stanie znaleźć prawdziwe wyjaśnienie. Reileen teoretycznie bardzo kochała brata, jednak manifestowała to w okropny sposób - na przykład poprzez zamordowanie całej rodziny Ortegi czy zmuszanie Taka, by wybierał, którego z sojuszników (lub właściwie, nie bójmy się tego słowa, przyjaciół) chce zamordować.

"Altered Carbon" (Fot. Netflix)

Quellcrist Falconer wciąż żyje… w pewnym sensie

Quell przez bardzo długi czas wydawała się postacią, którą będziemy mogli oglądać jedynie w retrospekcjach i wizjach głównego bohatera. Jak się okazało, to Falconer wynalazła stosy korowe. Była na tyle mądra i dalekowzroczna, że zorientowała się, jak wielkie szkody może wyrządzić jej dzieło, choć oczywiście projektowała je wyłącznie w szczytnych celach. Planem Quell było zmodyfikowanie stosów korowych tak, by ludzie nie mogli żyć dłużej niż sto lat. To rozwiązanie nie doszło do skutku przez zdradę Rei. Takeshi sądził, że jego ukochana zginęła razem z siostrą w statku zestrzelonym przez Protektorat.

W ostatnich chwilach swojego życia Rei wyznała Takowi, że zrobiła kopię zapasową świadomości Falconer, a następnie ukryła w miejscu, które zna tylko ona. Reileen miała nadzieję, że używając tego fortelu, zapewni sobie życie. Na końcu "Altered Carbon" bohater deklaruje, że będzie szukał kopii zapasowej ukochanej, bez względu na cenę i czas, jaki trzeba będzie na to poświęcić.

Takeshi oddaje powłokę Eliasa Rykera

Takeshi Kovacs został powołany na nowo do życia w powłoce Eliasa Rykera, ukochanego Ortegi. Dowiaduje się o tym zdecydowanie później niż powinien, wcześniej doświadczając gniewu i brutalnych tortur ze strony wielu osób, którym Ryker zaszkodził. Partner Kristin został aresztowany za zbrodnię, której nie popełnił. Ortega robi wszystko, by zachować powłokę Eliasa w dobrym stanie oraz by oczyścić jego imię. Między policjantką a Takeshim w ciele Rykera nawiązuje się więź.

Pod koniec dowiadujemy się, że Ryker został "wsypany" przez Rei, a dzięki nagranemu zeznaniu policjantowi wyczyszczono kartotekę. Powłoka Rykera ginie w momencie, gdy Head in the Clouds wpada do oceanu, jednak w wyniku wcześniejszej intrygi Kovacsa, powstał klon Eliasa. W związku z tym mężczyzna będzie mógł wrócić do swojego oryginalnego ciała, a stos korowy Takeshiego znajdzie się w nowej powłoce. Nie wiemy, w jakiej, ale możemy zakładać - ten pogląd podziela zresztą sam aktor - że w 2. sezonie "Altered Carbon" rolę Kovacsa przejmie nowy aktor.

Wszystkie odcinki "Altered Carbon" dostępne są w serwisie Netflix.

REKLAMA