Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Mozart in the Jungle" (Fot. Amazon Prime Video)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Ten tydzień należał do Mozarta w dżungli, dzieciaków z "Everything Sucks!", "American Crime Story", a także skromnych komedii HBO. Przedstawiamy hity i kity w najnowszej odsłonie.

HIT TYGODNIA: "Don't ask, don't tell" w "American Crime Story"

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)


Różne rzeczy zachwycają mnie w 2. sezonie "American Crime Story", tym razem jednak wszystko zbladło przy mocnej, autentycznej historii Jeffa Traila (Finn Wittrock) i okrutnego końca jego wojskowej kariery. Nie ma pełnych danych na temat tego, do ilu zwolnień w amerykańskiej armii doprowadziła koszmarna zasada "Don't ask, don't tell" - w teorii postępowa, w praktyce zabraniająca służenia w wojsku każdemu, kto otwarcie mówił o swoim homoseksualizmie - ale z dostępnych liczb wynika, że dotyczyło to przynajmniej 13 tys. osób. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze na początku tej dekady to było obowiązujące prawo.

"American Crime Story" podeszło do tematu z należytą powagą, zrzucając ciężar tego odcinka na barki Finna Wittrocka, którego tym razem nie był w stanie przyćmić nawet Darren Criss. Bo historia oficera, którego potraktowano jak przestępcę, po tym jak uratował życie żołnierzowi gejowi, ma w sobie wielką moc. Prawdziwy Jeff rzeczywiście udzielił takiego wywiadu jak ten w serialu i naprawdę wyleciał z wojska. A w międzyczasie pech chciał, ze poznał Andrew Cunanana.

Oprócz tragicznej historii Jeffa odcinek "Don't Ask Don't Tell" przyniósł rzut oka na weekend w Minneapolis, podczas którego Cunanan wkroczył na morderczą ścieżkę, a także zgrabny montaż z dwoma wywiadami - Jeffa dla CBS-u i Gianniego Versacego dla "The Advocate". Nawet jeśli odbywały się one w skrajnie różnej oprawie i w skrajnie różnych warunkach, tak naprawdę chodziło w nich o to samo. Dwóch mężczyzn zdecydowało się powiedzieć prawdę o sobie w świecie, który nie akceptował takich jak oni. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9