"Opowieść podręcznej" - wszystko, co już wiadomo o 2. sezonie

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

W kwietniu powróci obsypana nagrodami "Opowieść podręcznej", która w 2. sezonie planuje poszerzyć swój świat i wyjść poza książkę. Oto wszystkie informacje, jakie pojawiły się do tej pory na temat nowych odcinków.

Rok temu "Opowieść podręcznej" była najpierw wielką niewiadomą, a potem pierwszym gigantycznym sukcesem platformy Hulu. W tym roku serial będzie musiał się zmierzyć ze znacznie większymi oczekiwaniami i w kwietniu dowiemy się, jak sobie poradził. Poniższe zestawienie, w którym znajdziecie najważniejsze informacje na temat 2. sezonu, będziemy aktualizować w miarę jak będzie pojawiać się coś nowego.

Premiera w kwietniu, w Polsce zaraz po USA

2. sezon "Opowieści podręcznej" w USA wystartuje w środę, 25 kwietnia, zaś w Polsce dzień później w serwisie ShowMax. Premiera będzie podwójna, a kolejne odcinki - łącznie cały sezon ma liczyć 13 odcinków - będą wypuszczane co tydzień.

"Gilead jest w tobie" - mówi oficjalny opis 2. sezonu

Zgodnie z oficjalnym opisem od Hulu, 2. sezon "Opowieści podręcznej" będzie ukształtowany przez ciążę Offred i jej trwającą walkę, by uwolnić swoje przyszłe dziecko od dystopijnych horrorów Gileadu. "Gilead jest w tobie" to ulubione powiedzenie Ciotki Lydii. W 2. sezonie Offred i wszystkie nasze postacie będą walczyć przeciwko - bądź podlegać - tej mrocznej prawdzie.

Opowieść podręcznej sezon 2

Scenariusz oryginalny, ale Margaret Atwood wciąż "jest matką" tej opowieści

2. sezon "Opowieści podręcznej" nie jest już oparty bezpośrednio na książce Margaret Atwood. To coś w stylu kontynuacji czy też dopowiedzenia, którego scenariusz stworzył Bruce Miller ze swoją ekipą. Showrunner serialu od początku zapewniał, że pisarka ma być przynajmniej w jakimś stopniu zaangażowana w dalszą produkcję i mieć wpływ na to, co dalej będzie dziać się z bohaterkami.

Podczas TCA Press Tour w styczniu Miller nazwał Atwood "matką tego serialu" i powiedział, że to wciąż będzie jej świat:

- Nie przewidywałbym za dużo na temat 2. sezonu na podstawie 1. sezonu. I nie sądzę, żebyśmy to, co robimy, było post-Atwood. Myślę, że żyjemy w świecie Atwood. Zachowaliśmy wiele rzeczy, których nie byliśmy w stanie zmieścić w 1. sezonie. Teraz to tylko poszerzenie tego świata. Z pewnością nie wychodzimy poza historię, którą ona opowiadała. Ona wciąż jest matką tego serialu.

Pierwszy zwiastun zapowiada liczne dramaty osobiste

Pierwszy zwiastun nowego sezonu wypełniony jest przerażającymi - i jednocześnie przepięknie nakręconymi - scenami, w których widzimy wydarzenia w koloniach, Offred w masce 'a la Hannibal Lecter i później próbującą podpalić swój kostium podręcznej, zamyśloną Serenę w jej pokoju i mnóstwo innych momentów, wskazujących, że liczba osobistych dramatów tylko wzrośnie.

Poszerzony świat i jeszcze więcej mroku

Także podczas TCA Miller i aktorzy zapewniali, że najgorsze dopiero przed nami. Elisabeth Moss powiedziała, że to będzie sezon o macierzyństwie, pełen interesujących, skomplikowanych wątków. Dodała także, że to będzie naprawdę mroczny sezon, "mroczniejszy od pierwszego - jeśli to możliwe".

Z kolei Miller oznajmił, że zdaje sobie sprawę, iż czasem rzeczywistość dogania "Opowieść podręcznej".

- Te straszne rzeczy z serialu, niektóre z nich dzieją się obecnie. Mamy kilka miesięcy do premiery i obecnie świat nas dogania. Napisaliśmy niektóre rzeczy, a potem zobaczyliśmy je w telewizji. Ale nie sądzę, aby to był powód, żeby zacząć wszystko zmieniać. Jesteśmy wystarczająco oderwani od rzeczywistości i nigdy nie będzie to wyglądało, jakby naprawdę działo się na świecie - mówił Miller, komentując serialowe flashbacki z "naszego" świata.

Wiadomo, że w 2. sezonie świat serialu powiększy się o koszmarne kolonie, czyli miejsca, gdzie zsyła się bezpłodne kobiety i dysydentów, po to by oczyszczali ziemię z toksycznych odpadów. Zobaczymy je już w 2. odcinku, czyli w praktyce w premierze sezonu.

Poza tym dowiemy więcej o przerażającej Ciotce Lydii oraz o życiu pozostałych Ciotek. Pojawią się także informacje na temat matki Offred oraz o sytuacji na świecie poza granicami Gileadu. Moira, która przedostała się do Kanady, przekona się, że hasło "Gilead jest w tobie" to czysta prawda - 2. sezon to dla tej bohaterki okres zmagania się z traumą po przeżytym horrorze.

Elisabeth Moss zapewnia, że otwarcie 2. sezonu będzie naprawdę zaskakujące - zobaczymy coś, czego w życiu byśmy nie odgadli. Z kolei Bruce Miller obiecuje, że Offred w nowych odcinkach będzie znacznie większą rebeliantką niż do tej pory. Mamy też zobaczyć śmierć którejś z podręcznych - to, co widzicie na zdjęciu poniżej, to pogrzeb.

The Handmaid's Tale

Alexis Bledel w stałej obsadzie = więcej Emily!

Alexis Bledel stworzyła w 1. sezonie jedną z ulubionych postaci widzów i została nagrodzona Emmy za swój występ. Nic więc dziwnego, że teraz będzie już w stałej obsadzie. Aktorka potwierdziła już to, co podejrzewaliśmy: Emily trafi do kolonii. Producent serialu, Warren Littlefield, ujawnił podczas TCA, że dowiemy się o niej dużo więcej, niż wiedzieliśmy do tej pory.

- Emily będzie bardzo ważną częścią 2. sezonu. Za pomocą retrospekcji przeniesiemy się w jej przeszłość i zobaczymy także, co dzieje się z nią teraz. Myślę, że przyniesie to świetne efekty, zwłaszcza gdy lepiej poznamy jej charakter. Alexis jest niezwykła w tej roli - powiedział Littlefield.

Na pewno nie zabraknie retrospekcji z życia tej bohaterki, także z czasów kiedy prowadziła szczęśliwe życie rodzinne z żoną i synem. W jej małżonkę, Sylvię, wcieli się znana z "Veepa" Clea DuVall.

Nowe osoby i awanse w obsadzie

Skoro przy koloniach jesteśmy, w 2. sezonie "Opowieści podręcznej" pojawi się Marisa Tomei w roli tajemniczej postaci - prawdopodobnie żony komendanta - która rezyduje w tym koszmarze. Po raz pierwszy zobaczymy ją w 2. odcinku, na razie nie wiadomo, czy jeszcze potem powróci.

The Handmaid's Tale

Kolejną ważną postacią, która dołączy w tym sezonie, ma być Holly, matka Offred, grana przez Cherry Jones. Po raz pierwszy zobaczymy ją w 3. odcinku. Nie wiadomo, czy pojawi się we flashbackach, czy w mrocznej teraźniejszości.

Bradley Whitford wcieli się w komendanta Josepha Lawrence'a, szorstkiego faceta z szelmowskim poczuciem humoru, który odpowiada w Gilead za ekonomię. Sydney Sweeney zagra gościnnie 15-letnią Eden, reprezentującą nową falę osób, które naprawdę wierzą w Gilead. Amanda Brugel, czyli serialowa Rita, została awansowana do stałej obsady.

A poza tym możemy spodziewać się powrotu większości postaci - wszystkich, którzy zostali wymienieni wcześniej, a także państwa Waterfordów (Yvonne Strahovski i Joseph Fiennes), Janine (Madeline Brewer), Luke'a (OT Fagbenle), Nicka (Max Minghella), Ciotki Lydii (Ann Dowd) itd.

Plan nawet na 10 sezonów

Jeśli zastanawiacie się, czy po 2. sezonie - dłuższym od pierwszego! - będzie jeszcze sens kontynuować "Opowieść podręcznej", odpowiedź brzmi: oczywiście. The Hollywood Reporter cytuje Bruce'a Millera, który mówi, że pomysłów jeszcze długo mu nie zabraknie.

- W przybliżeniu oszacowałem całość na jakieś 10 sezonów, kiedy zacząłem nad tym pracę. Widzę ten świat szerzej. Obejrzałbym na przykład odcinek o procesach norymberskich po upadku Gileadu. Jest wiele takich światów, o których myślisz: "chciałbym taki sezon - sezon 8, 9 albo 10 - gdzie wszystko bardzo się zmieniło". Ale moja historia to wciąż w dużej mierze historia z powieści, czyli historia doświadczenia jednej kobiety z Gileadu i jej wspomnień, które mówią, jaki był ten świat. Czyli tak naprawdę to ciągle książka.

2. sezon "Opowieści podręcznej" od 26 kwietnia w serwisie ShowMax.

REKLAMA