Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Homeland" (Fot. Showtime)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

HIT TYGODNIA: "Shetland" – świetny finał świetnego sezonu

"Shetland" (Fot. BBC)

"Shetland" (Fot. BBC)

Kolejny sezon z detektywem Jimmym Perezem (Douglas Henshall) dobiegł końca – i był to sezon co najmniej tak dobry jak poprzedni, jeśli nawet nie lepszy. Odkąd w 1. odcinku do miasteczka wrócił Thomas Malone, skazany 23 lata wcześniej za zabójstwo nastolatki, a teraz wypuszczony ze względu na nieprawidłowości w tamtym śledztwie, atmosfera nieznośnie się zagęszczała. Zwłaszcza gdy Szetlandy stały się scenerią kolejnego morderstwa, powiązanego z poprzednim. A rozwikłanie tych zbrodni i paru pomniejszych tajemnic na szczęście rozciągnięto na całą serię, pogłębiając i fabułę, i postacie.

Nie będziemy zdradzać szczegółów śledztwa, bo może ktoś się pod wpływem naszych zachwytów skusi na ten wciąż za mało u nas doceniany brytyjski kryminał. Powiemy tylko, że prawie wszyscy bohaterowie, zarówno ci, których już znany, jak i nowi, powiązani z tą konkretną zbrodnią, napisani zostali przekonująco i wielowymiarowo. Także sprawa z odcinka na odcinek okazywała się coraz bardziej skomplikowana i tak mroczna, że "Shetland" w konkurencji gnębienia swoich detektywów i reszty świata zaczęło doganiać bardziej popularnych skandynawskich kolegów po fachu.

To jeden z nielicznych seriali kryminalnych, które ogląda się i dla bohaterów, i dla fabuły. Jimmy i jego współpracownicy są zaskakująco zwyczajni, nie potrzebują supermocy czy straszliwej przeszłości, żebyśmy chcieli wiedzieć, co u nich słychać. Rozwiązywane sprawy, zwłaszcza z sezonach 3. i 4., potraktowano poważnie, dbając o scenariusz i klimat. I jeszcze te zapierające dech w piersiach krajobrazy! Na szczęście już zapowiedziano, że "Shetland" wróci w przyszłym roku. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11