12 seriali, które warto nadrobić w święta

"Ania" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"One Day at a Time"

"One Day at a Time" (Fot. Netflix)

"One Day at a Time" (Fot. Netflix)


W 1. sezonie "One Day at a Time" było ogromnym zaskoczeniem (bo jak to, tradycyjny sitom i taki dobry!?), a po dwóch sezonach, które możecie zobaczyć na Netfliksie, to już wręcz definicja rodzinnej rozrywki na wysokim poziomie. Historia amerykańskiej rodziny pochodzenia kubańskiego jest sympatyczna, bardzo na czasie i potrafi uderzyć w mocniejsze emocjonalne tony. Mamy tu samotną matkę o imieniu Penelope (wspaniała Justina Machado), która jest weteranką z Afganistanu; dwójkę dzieciaków, z których jedno staje przed pytaniem: "a co jeśli nie jestem taka jak wszyscy?"; oraz babcię (Rita Moreno), która niegdyś uciekła z Kuby i przywiozła ze sobą tonę energii.

"One Day at a Time" tym się różni od przeciętnego sitcomu, że nie sprowadza się rozśmieszania publiczności. To nie jest serial o szczęśliwej rodzince, to serial o ludziach z mnóstwem problemów, począwszy od PTSD i depresji w przypadku Penelope, poprzez zmagania z rasizmem i niechęcią do imigrantów, aż po sprawy związane z dorastaniem i poszukiwaniem tożsamości seksualnej. Do tego dochodzą codzienne radości i smutki: miłości, przyjaźnie, choroby bliskich itd.

Serial ma świetną, kubańską energię, a przy tym wie, kiedy i jak spoważnieć. Dwa 13-odcinkowe sezony "One Day at a Time" to niezliczona ilość poważnych rozmów, podczas których śmiech z puszki zamiera całkiem. Kiedy Penelope spędza cały odcinek w łóżku po odstawieniu leków na depresję, nikomu nie jest do śmiechu. Podobnie jak wtedy, gdy jej matka jest chora, jej córka nie wie, jak powiedzieć rodzinie, że jest lesbijką, albo gdy ich wszystkich dotyka niechęć do imigrantów.

Krótko mówiąc, to serial, który jest mądry i bardzo na czasie. A przy tym jest przesympatyczny, pełen emocji, energii i dobrze napisanych żartów. "One Day at a Time" to życie, w wersji raczej słodko-gorzkiej, niż lukrowanej. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA