Najlepsze seriale utrzymane w mroźnych klimatach

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

W czwartek 12 kwietnia o godz. 22:00 na kanale AMC Polska będziecie mogli zobaczyć 2. odcinek "Terroru", a wcześniej, o godz. 21:05, będzie powtórka pierwszego. Z tej okazji zapraszamy Was do świata wiecznej zimy - oto najmroźniejsze seriale!

"Terror"

"Terror" (Fot. AMC)

"Terror" (Fot. AMC)

Przegląd mroźnych seriali zaczynamy od najnowszego tytułu - i zarazem takiego, który wydaje się być stworzony pod nasz ranking. Dziejący się w najzimniejszej części naszego globu "Terror" oparty jest na faktach i opowiada o XIX-wiecznej wyprawie arktycznej w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego, które skróciłoby statkom handlowym drogę do Chin i Indii. Składały się na nią dwa statki, HMS Erebus i HMS Terror, które wiosną 1845 roku wypłynęły z Wielkiej Brytanii w kierunku Arktyki. Wypakowane zapasami olbrzymy wydawały się niezniszczalne, a sama ekspedycja - przygotowana na każdą okoliczność.

A jednak skończyła się tragicznie. Okręty utknęły w lodzie i nie były w stanie się ruszyć przez wiele miesięcy, podczas gdy ich dowódcy kłócili się o to, czy ratować się za wszelką cenę, czy jednak czekać na lato i liczyć na cud. O prawdziwej walce tych ludzi o przetrwanie wiemy niewiele - wraki statków znaleziono dopiero kilka lat temu: Erebusa w 2014 roku, Terroru w 2016 roku - ale prawdopodobnie marynarzy wykończyło nieludzkie zimno, głód i choroby. W serialu, opartym nie tylko na prawdziwych wydarzeniach, ale także na popularnej książce Dana Simmonsa, do tych czynników dochodzi wątek nadprzyrodzony. Uczestników wyprawy, zmagających się z horrorem zafundowanym przez naturę, zaczyna atakować potwór - tyleż tajemniczy, ile bezlitosny.

"Terror", który łączy w sobie wiele gatunków - od przygodowego serialu w kostiumie aż po dramat psychologiczny i horror - opiera się jednak raczej na skutecznym budowaniu napięcia i uczucia klaustrofobii, niż na bezpośrednim straszeniu. Choć śnieżny stwór robi swoje, zapewniając "Terrorowi" tytuł mrożącego krew w żyłach serialowego horroru, równie ważne, czy wręcz ważniejsze, są ludzkie dramaty, animozje i skomplikowane relacje, które niekoniecznie pomagają w walce o przetrwanie.

Jeżeli serial AMC jest opowieścią o potworach, to przede wszystkim tych nieuchwytnych, metaforycznych, ukrytych w nas samych. Na pierwszym znajduje się tutaj ludzka natura, która potrafi być szalenie nieprzewidywalna w sytuacji desperacji. "Terror" to historia walki o przeżycie, studium samotności i przerażenia, a także wielkie starcie osobowości, które opiera się na świetnie napisanych postaciach. Znajdujących się w stanie permanentnego konfliktu dowódców wyprawy grają Jared Harris z "Mad Men", Tobias Menzies z "Outlandera" i Ciarán Hinds z "Gry o tron" - jeden bardziej wyrazisty od drugiego.

"Terror" wciąga, zachwyca charyzmą swoich postaci i wygląda inaczej niż wszystko, co widzieliście do tej pory. Wyprodukowany przez Ridleya Scotta serial powstał głównie w studiu w Budapeszcie, gdzie zbudowano nie tylko statki, ale i małą Arktykę. Wszystko jest tu piękne i stylowe, a przede wszystkim nie ma w tym ani grama przypadkowości. Operujący głównie bielą i błękitem serial wywołuje uczucie niepokoju, zanim jeszcze na scenę wejdą jakiekolwiek potwory. A potem stopień grozy tylko rośnie.

W 2. odcinku "Terroru" zobaczycie, jak marynarze witają wiosnę, a wraz z nią nadzieję, że statki popłyną dalej. Przepełniony optymizmem dowódca całej ekspedycji, grany przez Hindsa Sir John Franklin, wysyła dwie ekipy na zwiady w poszukiwaniu otwartej wody. Niestety – nie tylko wszystko wokół jest zmrożone, ale jeszcze jedna z grup dokonuje niepokojącego odkrycia i staje się przedmiotem zainteresowania bezwzględnego drapieżnika. Odcinek będziecie mogli zobaczyć w AMC Polska jutro - w czwartek 12 kwietnia o godz. 22:00. A przed nim, o godz. 21:05, AMC pokaże powtórkę 1. odcinka.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o serialu, tutaj znajdziecie naszych 10 powodów, dla których warto oglądać "Terror". [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA