Nasz top 10: Najlepsze seriale marca 2018

"Seria niefortunnych zdarzeń" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. "Atlanta" (powrót na listę)

Atlanta sezon 2

"Atlanta" (Fot. FX)

"Atlanta" wróciła z 2. sezonem w takim stylu, że innego zwycięzcy naszego rankingu być po prostu nie mogło. Nikt inny nie potrafi wszak opowiadać tak zwykłych historii w równie niezwykły sposób, jak czynią to Donald Glover i spółka. Melancholia zamieniająca się w desperację podczas prób związania końca z końcem, celne zarzuty w stronę współczesnego przemysłu rozrywkowego, problemy w związku – na wszystko znalazło się tu miejsce, a całość została podana w doskonale nam znanej, surrealistycznej otoczce.

Był więc jak najbardziej prawdziwy aligator i niesamowite opowieści Dariusa. Był autentyczny raper w sztucznym świecie rządzonym przez korporacje. Była wycieczka do klubu ze striptizem, gdzie nawet posiadanie pieniędzy nie musi gwarantować udanego wieczoru. Była też kompletnie odjechana niemiecka impreza i najbardziej irytujący fryzjer na świecie.

W tych wszystkich odlotowych okolicznościach udało się jednak zachować bardzo ponury klimat (w końcu w Atlancie trwa rabunkowy sezon, nikomu nie jest łatwo) oraz przemycić sporo trudnych kwestii. Także osobistych, bo choć "Atlanta" wydaje się kompletnie oderwana od rzeczywistości, potrafi czasem niespodziewanie uderzyć nią nas i swoich bohaterów prosto w twarz.

Samotność, niezrozumienie i rozpaczliwe próby zbliżenia się do drugiej osoby wypadają tu znacznie bardziej autentycznie, niż w zwykłych dramatach, bo twórcy odnaleźli idealną równowagę pomiędzy surrealizmem i przyziemnością, umieszczając bohaterów w niespotykanym kontekście. Bajkowym, ale co rusz odnoszącym się do rzeczywistości. Niesamowitym, lecz potrafiącym zaskoczyć brutalnym sprowadzeniem na ziemię. "Atlanta" to świat, który często trudno zrozumieć, ale uczuć towarzyszących zanurzeniu się w nim nie da się z niczym porównać. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA