Nasz top 10: Najlepsze seriale marca 2018

"Seria niefortunnych zdarzeń" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6. "The Americans" (powrót na listę)

The Americans sezon 6

"The Americans" (Fot. FX)

"The Americans" dostało 6. miejsce na liście za "Dead Hand", jedyny marcowy odcinek, który był i znakomitym wprowadzeniem do finałowego sezonu, i jednym z najlepszych odcinków w historii serialu. Twórcy bez ceregieli wrzucili nas do serialowego świata trzy lata po finale poprzedniego sezonu i okazał się on ze wszech miar interesujący, bo sporo się zmieniło w polityce międzynarodowej, jak również u Jenningsów.

W skali makro najważniejsze jest to, że dobiega końca zimna wojna i zbliża się upadek Związku Radzieckiego. Partią kieruje już Michaił Gorbaczow, którego pomysły - demokratyzacja, otwarcie się na świat itd. - nie podobają się wielu osobom. W tym także starym KGB-istom, których polecenia bez mrugnięcia okiem wciąż wykonuje Elizabeth. To właśnie po niej najbardziej widać, jak wysokie stały się stawki w tej grze - największa serialowa twardzielka niby działa skutecznie jak zawsze, ale jednocześnie wygląda jak cień samej siebie. I na dodatek dostaje pigułkę z cyjankiem, na wypadek gdyby palone w hurtowych ilościach papierosy nie zabiły jej wcześniej.

Na Philipa tymczasem aż miło popatrzeć - po porzuceniu szpiegowskiego fachu odżył, zaczął uśmiechać się do świata i nawet wychodzić wieczorami na obciachowe potańcówki. Idyllę przerywa propozycja nie do odrzucenia, która za chwilę postawi Jenningsów po dwóch stronach dokonującej się właśnie rewolucji. Warta odnotowania jest jeszcze Paige, która bardziej bawi się w małą agentkę, niż komukolwiek na cokolwiek się przydaje. To właśnie ona wydaje się naturalną kandydatką na główną ofiarę tego sezonu.

Początek końca jest więc wyśmienity i rodzi tysiąc pytań o to, kto z tego wyjdzie żywy. Ale "Dead Hand" docenić wypada nie tylko za absorbującą treść. Twórcy "The Americans" prowadzą swoich bohaterów z dużą swobodą i pewnością siebie, zupełnie od niechcenia oferując takie atrakcje, jak montaże muzyczne, z których dowiadujemy się mnóstwa rzeczy w dwie, trzy minuty. Wszystko wskazuje na to, że to będzie sezon - i serial - który zapamiętamy na dłużej. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA