Nasz top 10: Najlepsze seriale marca 2018

"Seria niefortunnych zdarzeń" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. "Zabójstwo Versace: American Crime Story" (spadek z 1. miejsca)

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)

"Zabójstwo Versace" zaliczyło spadek, bo dorobiło się w marcu znakomitej konkurencji, również z telewizji FX. Ale pozostało aż do finału serialem świetnym, choć niekoniecznie skierowanym do każdego. Ostatnie odcinki przedstawiły początek i koniec Andrew Cunanana, mordercy, który myślał, że będzie jak gwiazda popu. Zobaczyliśmy jego dzieciństwo, poznaliśmy jego ojca i dowiedzieliśmy się, jak nie należy wychowywać dzieci. Byliśmy także świadkami jednej z najbardziej charakterystycznych scen w całej serii - tańca w czerwonym kombinezonie.

Darren Criss stworzył fascynujący obraz psychopaty, który wzbudzał tysiąc skrajnych odczuć, ale którego koniec końców trudno było żałować, kiedy został osaczony przez policję w domu na wodzie. Bo tak, był dzieciakiem, który mocno pobłądził w niesprzyjających okolicznościach (złe wychowanie, popadnięcie w biedę po ucieczce ojca, problemy z akceptacją w homofobicznym społeczeństwie), ale był też dorosłym człowiekiem, który podjął w pewnym momencie decyzję o zabiciu kogoś. A potem jeszcze czterech osób.

W serialu Ryana Murphy'ego ten fakt pozostał faktem, a jednocześnie dostaliśmy wgląd w to, jak społeczeństwa tworzą takich ludzi. Finałowe "Wy się nim brzydziliście na długo przed tym, jak stał się obrzydliwy", które powiedział do policjantów Ronnie, wybrzmiało bardzo mocno. Podobnie zresztą jak "Wszyscy zastanawialiśmy się, jak to jest być tak potężnym i bogatym, że nie ma znaczenia, że jesteś gejem".

"Zabójstwo Versace", przy wszystkich swoich wadach, okazało się nie tylko genialnie zagranym, skomplikowanym portretem mordercy, ale i ponurym obrazem czasów, o których lubimy myśleć z nostalgią, zapominając, jak naprawdę wtedy było. Obrazem, jaki mógł się narodzić tylko w głowie Murphy'ego. [Marta Wawrzyn]

darren6

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA