Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Pose" (Fot. FX)

1 2 3 4 5 6

W tym tygodniu rządzi u nas "Pose" - nowy serial Ryana Murphy'ego. Doceniamy także "Opowieść podręcznej", "Patricka Melrose'a", "Cloak & Dagger" i wręczamy pierwszy w historii kit "Westworld".

HIT TYGODNIA: Nieustająca autodestrukcja Patricka Melrose'a

"Patrick Melrose" (Fot. Showtime/Sky)

"Patrick Melrose" (Fot. Showtime/Sky)

W "Mother's Milk" powróciliśmy do znajomej posiadłości na południu Francji i mimo że okoliczności oraz czas są zupełnie inne niż poprzednio, nie dało się nie zauważyć pewnych podobieństw. Bo choć okrutnego Davida Melrose'a już nie ma, a jego syn nie ucieka się do fizycznej przemocy wobec swoich bliskich, destrukcyjne zapędy Patricka i tak odbijają się na wszystkich dookoła.

A zwłaszcza na małym Robercie (Marcus Smith), który wygląda jak lustrzane odbicie swojego ojca, bez słowa obserwując, jak dorośli nie radzą sobie ze swoimi problemami. Patrick może wszak powtarzać, że zrobi wszystko, by przekazana mu przed laty trucizna nie przeszła na kolejne pokolenie, ale słowa jedno, a czyny drugie. Żona (Anna Madeley) i dzieci są więc tylko zasłoną, zza której wyglądają popełniane raz po raz błędy. Nadużywanie alkoholu i leków, romans z przyciągającą niczym porzucony nałóg Julią (Jessica Raine), konflikt z umierającą matką (Jennifer Jason Leigh) – wszystko to różne odsłony pogrążania się w coraz większej otchłani, z której nie widać wyjścia.

Jak na dłoni można natomiast dostrzec to, że Patrick doskonale wie, że stopniowo przemienia się w swojego ojca. Zdaje sobie sprawę, że to on jest źródłem toksycznego jadu toczącego jego rodzinę, a jednak nie potrafi nic z tym zrobić. Gardzi sobą, lecz wciąż podąża tą samą ścieżką, niszcząc wszystko wokół siebie. I choć można się za to na niego irytować, dzięki kreacji Benedicta Cumberbatcha (zupełnie innej niż na początku serialu, ale ciągle znakomitej) wyraźniej odczuwa się obezwładniającą bohatera bezradność. Nie mam pojęcia, czy istnieje dla niego nadzieja, ale jakkolwiek by się ta historia miała skończyć, równie fascynującego portretu przegrywającego z własnymi słabościami człowieka ze świecą szukać. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6
REKLAMA