Nasz top 10: Najlepsze seriale maja 2018

"The Americans" (Fot. Pari Dukovic/FX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5. "Patrick Melrose" (nowość na liście)

"Patrick Melrose" (Fot. Showtime)

"Patrick Melrose" (Fot. Showtime)

Przebojem wdarł się brytyjsko-amerykański miniserial do naszego zestawienia, a gdyby nie wyjątkowo mocna w tym miesiącu konkurencja, mógłby wylądować jeszcze wyżej. Nie ma w tym jednak ani grama przypadku, bo ekranizacja powieści Edwarda St Aubyna to rzecz z gatunku absolutnie obowiązkowych, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wcale na taką nie wygląda.

A może, bo przecież historii o stopniowo staczających się na samo dno nałogowcach mieliśmy już w telewizji czy w kinie bez liku. Ta odróżnia się jednak od reszty tym, że jest nie tyle kroniką upadku, co ciągłej walki z własnymi słabościami, w której równie istotne, co kolejne próby wyjścia na prostą, są przyczyny stanu, w jakim znajduje się bohater.

Ten, tytułowy Patrick (Benedict Cumberbatch), jest arystokratą, którego życie naznaczyło traumatyczne dzieciństwo. W jaki sposób, przekonujemy się sami, bo serial w każdym odcinku zabiera nas w inne miejsce i czas, pozwalając przeżyć zarówno zwariowany narkotyczny trip po Nowym Jorku, bajeczne i koszmarne zarazem dzieciństwo w południowej Francji, czy bardzo brytyjską imprezę w towarzystwie księżniczki Małgorzaty. Atrakcji zatem nie brakuje.

A wszystkie służą temu, by jak najlepiej sportretować człowieka, którego tragiczne losy są absolutnie fascynującą historią. Raz porywającą niesamowitym tempem, kiedy indziej wyciszoną i emocjonalną, a czasem bardzo bolesną. Okraszoną do tego świetnym aktorstwem (na czele z absolutnie genialnym Cumberbatchem), pierwszorzędnym scenariuszem i zachwycającą realizacją. Telewizja najwyższej klasy, a i tak w maju nie widzieliśmy jeszcze najlepszego, co miała do zaoferowania. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10