Które seriale warto nadrobić? Oceniamy czerwcowe nowości

"Pose" (Fot. FX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9

"Dietland"

"Dietland" (Fot. AMC)

"Dietland" (Fot. AMC)

Największą zaletą i równocześnie największą wadą "Dietland" jest to, że trudno ten serial opisać. Wikipedia próbuje sobie radzić hybrydycznym określeniem "dark comedy drama", ale to nadal za ogólnie i bez uchwycenia zaskakujących proporcji między różnymi elementami w nowej produkcji Marti Noxon. "Dietland" wprowadza jednak gatunkową konsternację nie tylko wśród widzów. Chyba sam jeszcze do końca nie wie, czym chce być.

W efekcie opowieść o zmagającej się z tuszą Plum (Joy Nash), pracującej w magazynie dla kobiet, gdzie restrykcyjnie propaguje się kult szczupłości i otyłości, próbuje być wszystkim równocześnie. Obok wciągającej historii o krętej drodze do samoakceptacji mamy tu miłosne dylematy, ostrą satyrę społeczną i śledztwo w sprawie zabijającej mężczyzn feministycznej organizacji.

Nash w roli głównej imponuje zniuansowaniem. W jej wydaniu główna bohaterka serialu nie jest bezwolną istotą, którą przeciągają na swoją stronę różni dietetyczni guru, feministki ze skłonnością do dominowania czy celowo przerysowana szefowa (w tej roli rewelacyjna Julianna Margulies). Plum to interesująca kobieta o bogatym życiu wewnętrznym, masie zarówno talentów, jak i kompleksów, chwilami całkiem trzeźwo patrząca na społeczne rygory. Warto towarzyszyć tej postaci, nawet jeśli chwilami w "Dietland" męczą spiskowe wątki, w które się wplątała. Z kolei warstwa satyry osiąga czasem taki poziom, że tego typu odwagę i dbałość o detale ostatnio widziałam chyba tylko w "Crazy Ex-Girlfriend" (choć w "Dietland" nie śpiewają).

Serial Noxon, który w Polsce możecie oglądać na Amazon Prime Video, czasami nuży, by nagle błysnąć jakimś ciekawym scenariuszowym czy wizualnym pomysłem, jakiego jeszcze nie było. Przez tę wyraźną nierówność jakości nie biegnę oglądać "Dietland" od razu po premierze. Ale mimo wszystko nadrabiam później przegapione odcinki. Nie wiem, czy wytrwałe śledzenie, w co się ta historia rozwinie, w ostatecznym rozrachunku będzie się opłacało. Jednak z pewną dozą ostrożności można serial póki co polecić, zwłaszcza fanom produkcji nietypowych. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9