Co z 2. sezonem "American Gods"? Pogrążony w chaosie serial stracił kolejnego showrunnera

"American Gods" (Fot. Starz)

0

Niedobre wieści napłynęły z planu 2. sezonu "American Gods". Choć prace miały się już dawno zakończyć, finałowy odcinek nie został jeszcze nakręcony, a serial pożegnał kolejny showrunner.

W lutym informowaliśmy, że "American Gods" ma nowego shworunnera – Jesse Alexander zastąpił na tym stanowisku Bryana Fullera i Michaela Greena, którzy wcześniej zdążyli już napisać 6 odcinków nowego sezonu. Te scenariusze trafiły jednak do kosza, a Alexander miał za zadanie stworzyć historię bliższą oryginalnej wizji autorstwa Neila Gaimana.

Jego pracy od początku towarzyszyły jednak problemy – scenariusze były krytykowane przez aktorów, m.in. Iana McShane'a, i przepisywane na planie (Orlando Jones wprowadził tak dużo poprawek, że jego nazwisko musiano oficjalnie umieścić na liście scenarzystów). Niezadowolenie z Alexandra wyrażała także stacja Starz, której nie podobało się, że "American Gods" pod jego wodzą zmierza w bardziej konwencjonalną stronę, niż miało to miejsce za czasów Fullera i Greena. Nowy showrunner miał za to wsparcie studia Fremantle i Gaimana, który jednak nie brał aktywnego udziału w produkcji, będąc zajętym pracą nad "Good Omens".

Jak doniósł "The Hollywood Reporter", cierpliwość wszystkich do Alexandra skończyła się miesiąc temu, gdy odrzucono kolejną wersję scenariusza finału 2. sezonu jego autorstwa. Showrunner nie został oficjalnie zwolniony (studio chciało uniknąć przyciągania uwagi), ale odsunięto go od wszelkich prac związanych z serialem. Do tej pory jednak nie znaleziono nikogo na jego miejsce, a chaos próbują opanować producenci Chris Byrne i Lisa Kussner.

Jego końca póki co nie widać, bo choć zdjęcia mają już 6 tygodni opóźnienia, do teraz nie nakręcono ani kawałka finałowego odcinka. Ba, aktorzy nie dostali nawet scenariusza, bo ten ponoć nie istnieje lub istnieje w wersji dalekiej od optymalnej. Na ten moment mają trwać prace nad jego siódmą (!) wersją, podczas gdy na planie kręcone są poprawki do poprzednich odcinków. Wszystko to oczywiście rzutuje na budżecie serialu, który stale rośnie, gdy twórcy starają się ratować, co się da.

Wygląda to bardzo niepokojąco, choć przedstawiciele Starz uspokajają, że 2. sezon "American Gods" spełni oczekiwania fanów. Jego pierwsza zapowiedź ma się pojawić na początku października podczas nowojorskiego Comic-Conu, ale premiery możemy się spodziewać nie wcześniej niż w 2019 roku.