Nasz top 10: Najlepsze seriale sierpnia 2018

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6. "Rojst" (nowość na liście)

"Rojst" (Fot. ShowMax)

"Rojst" (Fot. ShowMax)

Jeśli się nie mylę, najwyżej notowany polski serial w historii naszej listy. I tak, macie rację, jeśli podejrzewacie, że to przynajmniej w jakimś stopniu zasługa letnich pustek w ramówce. Ale tylko w jakimś stopniu, bo "Rojst" to rzeczywiście zaskakująco dobra rzecz pod każdym względem. Coś więcej niż przyzwoity serial kryminalny, które, jak już pewnie zauważyliście, zaczęły wreszcie Polakom wychodzić.

W "Rojście" sama zagadka pt. "Kto zabił i dlaczego?" jest owszem, istotna, bo to wokół niej kręcą się wszystkie wydarzenia. Ale jeszcze istotniejsze jest to, że na ekranie oglądamy PRL jak żywy – odtworzono to wszystko, co wywołuje w nas nostalgiczne odczucia, jak i to, co powoduje, że za nic w świecie nie chcielibyśmy do tamtych czasów powrócić. Bo to faktycznie było bagno – polityczne, systemowe bagno i wszechogarniająca beznadzieja, która krępowała ruchy każdego, kto chciał się wybić albo po prostu nie żyć w zakłamaniu, jak bohaterowie tej historii.

Porządnie napisany scenariusz, sprawna realizacja, Andrzej Seweryn z Dawidem Ogrodnikiem w rolach głównych, a do tego ten cudowny, przygnębiający klimat. "Rojst" to – podobnie jak wcześniej "Kruk" – dowód na to, że potrafimy już w Polsce tworzyć kryminały na europejskim poziomie. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10