Najlepsze serialowe odcinki 2018 roku (miejsca 30 - 21)

"Westworld" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Czas na kolejne podsumowanie 2018 roku. Oto pierwsza część naszego wielkiego rankingu najlepszych tegorocznych odcinków, a w niej m.in. "Pose", "Brooklyn 9-9", "Castle Rock" i "Westworld".

30. "Genialna przyjaciółka" – "L'isola"

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

W mało epizodycznej strukturze "Genialnej przyjaciółki", gdzie każdy odcinek to raczej zbiór pamiętnych fragmentów, niż oddzielna całość, "wyspiarska" historia zdecydowanie się wyróżniała. Ale nie myślcie sobie, że na tę listę trafia z braku laku. Wręcz przeciwnie, opowieść o rajskich wakacjach zamieniających się we wspomnienie rodem z koszmaru to godzina telewizji w najlepszym wydaniu.

Takiej, która czaruje bajkowym urokiem, pozwalając widzom zatopić się w promieniach górującego nad Ischią słońca i zanurzyć po szyję w wodach Morza Tyrreńskiego, by potem brutalnie tę sielankę przerwać. I choć podejrzenia wobec niejakiego Donato Sarratore (Emanuele Valenti) mogliśmy mieć od samego początku, łatwo było je od siebie odsunąć. W końcu kto przejmowałby się niejasnym zagrożeniem, gdy mogliśmy obserwować, jak wyrwana wreszcie z neapolitańskiej rzeczywistości Elena (Margherita Mazzucco) kwitnie na naszych oczach?

Zrelaksowana, bezpieczna, daleka od codziennych problemów, z głową zaprzątniętą myślami o Nino (Francesco Serpico), Lenù żyła wreszcie pełnią życia, zachowując się tak, jak każda nastolatka powinna. I właśnie wtedy, w godzinie największej szczęśliwości, gdy dziewczynie nawet nie przyszło do głowy, by mieć się na baczności, nadszedł paskudny moment sprowadzenia na ziemię. Przyjazna twarz okazała się potworną, a zaatakowana przez dorosłego mężczyznę Lenù mogła tylko uronić łzę w niemym szoku.

Nam z kolei zostało tylko zaciskać pięści z wściekłości, patrząc, jak dopiero co nabyta pewność siebie bohaterki rozsypywała się na tysiąc kawałeczków, a wraz z nią w niebyt odchodziła jej brutalnie podeptana niewinność. Wiele rzeczy zapamiętamy z "Genialnej przyjaciółki", ale te sceny bez wątpienia zostaną z nami najdłużej. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA