"Atlanta" naszym serialem roku 2018

"Atlanta" (Fot. FX)

0

To był nietypowy rok w serialach, a ta lista jest najlepszym dowodem. Aż połowę stanowią komedia, które w 2018 roku były bardziej kreatywne i zaskakujące niż większość produkcji dramatycznych.

Wczoraj przedstawiliśmy listę najlepszych seriali 2018 roku wg naszych czytelników, a dziś mamy redakcyjny ranking, który przynajmniej w paru miejscach zaskoczył nas samych. Dominują produkcje raczej niszowe, ale do tego pewnie już zdążyliście się przyzwyczaić.

Zaskoczeniem nie jest zdecydowana wygrana "Atlanty", której "Robbin' Season" prawie wszyscy umieściliśmy na 1. albo 2. miejscu. Zaskoczeniem nie jest też to, że finałowy sezon "The Americans" uplasował się tuż za nią. Dalej mamy dwie komedie – "The Good Place" i "Barry'ego" – a pierwszą piątkę zamyka amazonowe "Homecoming".

W dziesiątce znalazło się też miejsce dla "Obsesji Eve", "Ostrych przedmiotów", "GLOW", "Kronik Times Square" i "BoJacka Horsemana". Z kolei całą trzydziestkę zamyka jedyny polski serial w zestawieniu – "Ślepnąc od świateł".

Z listy wypadł całkiem "Legion", a także "Opowieść podręcznej" – oba w zeszłym roku obecne w pierwszej dziesiątce. Bardzo duży awans zaliczyło "The Americans", umocniły się też takie tytuły, jak "The Good Place", "GLOW", "BoJack Horseman" czy "Dear White People".

Oto 30 najlepszych seriali 2018 roku wg redakcji Serialowej.

30. "Ślepnąc od świateł"
29. "Terror"
28. "American Vandal"
27. "Casual"
26. "The Good Fight"
25. "The End of the F***ing World"
24. "Mała doboszka"
23. "Zabójstwo Versace: American Crime Story"
22. "Genialna przyjaciółka"
21. "One Day at a Time"
20. "Patrick Melrose"
19. "Kidding"
18. "Sorry for Your Loss"
17. "High Maintenance"
16. "Mozart in the Jungle"
15. "Better Call Saul"
14. "Dear White People"
13. "Nawiedzony dom na wzgórzu"
12. "Wspaniała pani Maisel"
11. "Pose"
10. "BoJack Horseman"
9. "Kroniki Times Square"
8. "GLOW"
7. "Ostre przedmioty"
6. "Obsesja Eve"
5. "Homecoming"
4. "Barry"
3. "The Good Place"
2. "The Americans"
1. "Atlanta"

 • Robert Kaczmarzyk

  Kolejny raz napiszę- totalnie nie rozumiem zachwytów nad "Atlantą". Ani aktorsko, ani realizacyjnie to nie jest jakieś arcydzieło. Scenariusz też mocno kuleje- narkotyki, hip-hop, broń, prześladowania Afroamerykanów w USA. Ileż można!? To już dużo lepsze było "Czarne bractwo"- aktorstwo i przede wszystkim humor na dużo wyższym poziomie. Nie rozumiem też tak niskiej pozycji "Patricka Melrose'a" czy "Genialnej przyjaciółki". "Kruk.." też zasłużył na miejsce w 30.

  • michax

   A czy Czarne Bractwo to serial? Raczej nie:-)

 • Dawid Szymczyk

  23/30 seriali pokrywa się z moją listą przy czym różnią się w większości te ostatnie.
  Seriale których mi bardzo brakuje to Lodge 49, Trust i Little Things, które nie bawi się tak bardzo konwencją jak master of none, ale to wciąż jedna z najlepszych komedii obok High Maintenance, Bojack Horseman i Atlanty jaką widziałem w tym roku. Nie rozumiem szału na Homecoming i Glow gdyż uważam że są to po prostu dobre seriale i nie ma w nich nic niezwykłego. Ciekawa sytuacja że Killing Eve jest 7 najlepszym nowym serialem roku i 6 najlepszym serialem roku.

  • Dwa różne głosowania, tutaj większy skład głosujących. No i jeszcze podobno zależy od tego, kto liczy głosy ;)

 • ja.n.

  "Ślepnąc od świateł" - wszędzie ochy i achy a tu 30 miejsce ;-)

  • To bardzo wysoko, zważywszy, że było ponad 500 seriali w roku.

   • ja.n.

    można to wytłumaczyć i tak ;-)

 • ROB-i

  Podsumowując głosowanie "nasze" i "szanownej..." to w tym roku bliżej mi do "naszego",dokładnie ma odwrót jak to było rok temu. Najważniejsze że jest z czego wybierać i mamy tu taką różnorodność.

 • Jedna z najlepszych list w internecie, wywaliłbym może jedynie The End of a F. World z tych co widziałem.

  A trochę zaskoczył brak Escape at Dannemora, zdaje się chwaliliście, czy to po prostu tak dobry rok? To samo dość odległe miejsce Genialnej przyjaciółki, którą również wynosiliście pod niebiosa.

  • Dzięki :) A poza tym polecamy niezmiennie i Ucieczkę, i Genialną przyjaciółkę. Tylko przy 500 serialach nie da się docenić każdego na koniec roku - wybór jest naprawdę przeogromny.

   • Justyna M

    Hmm.. no z pewnością jest lepsze niż Sorry for your loss...

    • Akurat Sorry for Your Loss moim skromnym zdaniem powinno być wyżej :)

     • Justyna M

      Zgadzam się: jest to bardzo ciekawy serial z dobrą główną rolą i niecodzienną tematyką :)
      Ale Dannemora czy Genialna Przyjaciółka na pewno przebijają go w każdej kategorii: scenariusz, reżyseria, ujęcia, montaż, muzyka, oryginalność, no i idealne kreacje aktorskie, także drugoplanowe.

   • A Marta, jak znaleźć Wasze rankingi z poprzednich lat? Mogliście zamieścić dla nich taki wspólny tag "seriale roku", bo po artykułach Redakcji to bardzo dużo przeklikania przez masę stron. Jest łatwiejszy sposób?