Nadchodzi serialowy "Napoleon". Agnieszka Holland opowiedziała w Berlinie o swoim nowym projekcie

Agnieszka Holland (Fot. Netflix)

0

Agnieszka Holland opowie o życiu Napoleona Bonaparte w nowym serialu. "Napoleon" na razie szuka producentów i stacji, która wyemituje projekt.

Na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Berlinie Agnieszka Holland pojawiła się z aż dwoma nowymi projektami. W Konkursie Głównym zaprezentowała film "Obywatel Jones" z Jamesem Nortonem w roli tytułowej, a przy okazji opowiedziała także o swoim nadchodzącym serialowym projekcie.

"Napoleon" ma być ośmioodcinkowym spojrzeniem na życie francuskiego wojskowego i cesarza. Główną postać ma zagrać aż trzech aktorów, którzy pokażą Napoleona Bonaparte na różnych etapach życia.

– Kilka razy podejmowano się stworzenia projektu o Napoleonie, włączając w to pomysł Stanleya Kubricka na film i próby zrobienia miniserialu, ale żaden z nich się nie udał, więc myślę, że w końcu nadszedł na to czas – powiedziała Holland.

Według Agnieszki Holland narastające tendencje nacjonalistyczne w Europie i pojawianie się autorytarnych przywódców, sprzyja opowiedzeniu historii o tak spornej postaci. Jak powiedziała reżyserka: "W obecnym klimacie politycznym, opowiedzenie o kimś takim jak Napoleon wydaje się szczególnie inspirujące czy wręcz koniecznie."

Jeśli jednak obawiacie się, że "Napoleon" będzie jedynie serialową wersją lekcji historii, Agnieszka Holland zapewnia, że serial skupi się też na bardziej prywatnych aspektach życia swojego bohatera. Według reżyserki zobaczymy jego bardziej osobistą stronę, w tym jego życie miłosne:

– Nie chcemy tworzyć serialu tylko politycznego. Chcemy pokazać wszystkie warstwy człowieka, który dla niektórych był aniołem i symbolem wielkiej nadziei, a dla innych czystym złem i mordercą.

Showrunnerami "Napoleona" będą Ethan Reiff i Cyrus Voris, scenarzyści "Kung Fu Pandy" i "Robina Hooda".

W serialowym świecie, Agnieszka Holland ma już na swoim koncie reżyserię m.in. "Gorejącego krzewu" dla czeskiego HBO oraz odcinków "Prawa ulicy", "Treme" czy "House of Cards", a ostatnio także "1983". Na razie nie wiadomo, czy polski serial Netfliksa wróci z 2. sezonem i czy znów zobaczymy Agnieszkę Holland w roli reżyserki. Spośród reszty ekipy stojącej za kamerą "1983", Olga Chajdas pracuje obecnie nad 3. sezonem "Watahy".