Najlepsze seriale europejskie, które warto teraz oglądać

Babylon Berlin/Genialna przyjaciółka/Dom z papieru (Fot. HBO/Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Brakuje wam nowych rzeczy do oglądania? Polecamy najlepsze seriale europejskie, tym razem z (jeśli nie liczyć małego wyjątku) pominięciem Wielkiej Brytanii, która zasługuje na własny taki top. Na liście m.in. "Dark", "Sukces" i "Dom z papieru".

"Genialna przyjaciółka" – serial włoski

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

Adaptacji cyklu neapolitańskiego Eleny Ferrante zabiera widzów w podróż nie tylko do Włoch lat 50. XX wieku. Poza specyfiką przestrzeni fascynujące są tu dwie główne bohaterki, których losy z jednej strony przylegają do czasu i miejsca, a z drugiej pozwalają na uniwersalne przejęcie się opowiedzianą historią.

Lenù i Lila (w tych rolach na początku serialu Elisa Del Genio i Ludovica Nasti, a później Margherita Mazzucco i Gaia Girace) od wczesnego dzieciństwa mają więź, w której fascynacja miesza się z zazdrością i niemożliwością przeniknięcia osobowości tej drugiej. Dziewczyny rywalizują, ale równocześnie mobilizują się do coraz większych wysiłków, który pomógłby im uciec do lepszego świata.

"Genialna przyjaciółka" to jednak, mimo pięknych kadrów, nie bajka. Na drodze Lenù i Lili staną bieda, klasowość, patriarchat. Oraz liczni mężczyźni, krzywdzący bohaterki czasem psychicznie i fizycznie, a czasem po prostu złamaną obietnicą czy obojętnością. Przeżywając rozczarowanie za rozczarowaniem, przyjaciółki walczą jednak o swoje. Lila nie boi się konfrontacji, ale rodzina ją ogranicza, tymczasem Lenù wciąż dostaje różne szanse, ale nie zawsze sama ma odwagę z nich korzystać. Tylko wspólnie te dwie dziewczynki, potem już młode kobiety są w stanie nawzajem równoważyć swoje wady i iść do przodu.

Obok głównej relacji "Genialna przyjaciółka" proponuje panoramę społeczną ówczesnego Neapolu, na konkretnych postaciach drugiego planu pokazując idee rządzące w mienionych dekadach wyobraźnią zarówno tych, którzy pragnęli klasowej rewolucji, jaki i tych, którzy woleli utrzymać tradycyjne porządki.

To wszystko,czyli indywidualne dramaty oraz historyczne diagnozy, nakręcono tak, że dzielnica i mieszkający w niej ludzie, a potem stopniowo poszerzający się świat bohaterek, wydają się wręcz namacalne. Mnóstwo emocji, piękne kadry oraz rewelacyjny casting , dzięki któremu ma się wrażenie ciągłości przy różnych aktorach grających tę samą postać w różnym wieku, sprawiają, że łatwo można się w tę opowieść zanurzyć. Polecamy nie tylko sentymentalnym widzom. [Kamila Czaja]

"Genialna przyjaciółka" jest dostępna na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA