Najlepsze seriale europejskie, które warto teraz oglądać

Babylon Berlin/Genialna przyjaciółka/Dom z papieru (Fot. HBO/Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Dzień" – serial belgijski

"Dzień" (Fot. FBO)

"Dzień" (Fot. FBO)

W pewnym sensie można ten serial nazwać belgijską odpowiedzią na "Dom z papieru", ale takie postawienie sprawy byłoby jednak za proste. Bo choć sama historia wydaje się opierać na dokładnie tych samych zasadach, szybko zauważycie, że różnic pomiędzy obydwiema produkcjami jest naprawdę dużo.

Początek wygląda jednak dość podobnie i standardowo jak na tego rodzaju historię. Jest zatem bank, są złodzieje, którzy zamykają się w środku z grupką zakładników i policjanci, którzy zaczynają trudne negocjacje. Dodajcie do tego nieprzewidziane okoliczności, zaskakujące odkrycia i kilka mniejszych lub większych zwrotów akcji, a otrzymacie dobrze zrobiony, acz nieszczególnie odkrywczy serial.

Rzecz w tym, że już w drugim odcinku zaczyna się robić ciekawiej, bo wówczas odkrywamy, że historia jest opowiadana z różnych perspektyw. Na przemian oglądamy więc wydarzenia "z zewnątrz", śledząc pracę negocjatorów i policji, oraz "ze środka", gdzie rabusie realizują swój skomplikowany plan, a zakładnicy drżą o życie. Wszystko to w dwuodcinkowych segmentach, przez co w pewnym sensie za każdym razem oglądamy dwa razy to samo, ale z innych punktów widzenia.

O nudzie i powtarzalności nie ma jednak mowy, bo twórcy zadbali, by zastosowany przez nich zabieg nie był tylko pozbawioną znaczenia atrakcją. Wręcz przeciwnie, tego typu narracja daje nam wrażenie większego realizmu, każąc pilnować każdego szczegółu, który może tu mieć znaczenie i zwiększając napięcie. Dodać trzeba, że w żadnym wypadku nie cierpi na tym dynamika zdarzeń – serial wciąż ogląda się bez jakichkolwiek przestojów.

Nie da mu się również zarzucić taniego efekciarstwa i twistów dla twistów. Wszystko tu jest dobrze przemyślane i istotne dla całości, która gdy już ułoży się w pełen obraz, z pewnością zaskoczy Was przynajmniej niektórymi rozwiązaniami. Czyli jednak da się sprzedać znaną historię w oryginalny sposób! [Mateusz Piesowicz]

"Dzień" jest dostępny na Player.pl i Ale kino+

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12