Nasz top 10: Najlepsze seriale lutego 2019 roku

"Russian Doll" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Russian Doll (nowość na liście)

Russian Doll łazienka

"Russian Doll" (Fot. Netflix)

Najlepsza do tej pory niespodzianka 2019 roku. I słowo "niespodzianka" nie zostało tutaj użyte przypadkowo, bo "Russian Doll" to jedna z tych perełek, których Netflix praktycznie nie promował. Wielka szkoda, że tak się stało, ale wciąż – pewnie trochę naiwnie – liczymy na jakiegoś rodzaju kontynuację, być może z tymi samymi, a być może z nowymi bohaterami. Bo to, co zobaczyliśmy, było świeże, wdzięczne i mądrzejsze od wielu "poważnych" produkcji.

A wszystko zaczyna się od totalnego absurdu. Nadia (Natasha Lyonne z "Orange Is the New Black") umiera w swoje 36. urodziny, próbując opuścić imprezę urodzinową zorganizowaną przez przyjaciółkę, by chwilę po śmierci w niewytłumaczalny sposób na nią powrócić. Cykl powtarza się raz, drugi, dziesiąty – nasza bohaterka jest pozbawiana życia na wymyślne sposoby i zawsze wraca do tej samej łazienki w nowojorskim mieszkaniu, coraz bardziej zdeterminowana, żeby rozwiązać zagadkę swojego "Dnia świstaka".

W "Russian Doll" jest sporo absurdalnej komedii, kilka tajemnic do odgadnięcia i sporo innych elementów, które znamy z popkultury, złożonych w bardzo pomysłową całość. Szybko jednak okazuje się, że to coś więcej niż sprytna zabawka i kolejna poryta komedia w jednym. Serial Netfliksa to przede wszystkim najdziwniejsza, najbardziej emocjonalna surrealistyczna sesja terapeutyczna od czasów 1. sezonu "Legionu". Taka, której bohaterów chce się poznawać coraz bardziej i bardziej, odkrywając kolejne warstwy tej niezwykłej opowieści.

Opowieści w duchu bardzo ludzkiej i prostej, bo skupiającej się na sprawach, które w jakiś sposób dotyczą nas wszystkich. Nadia, a potem także towarzysz jej niedoli mierzą się z różnego rodzaju traumami i strachami, decydując się na wspólne poszukiwanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe z pytań egzystencjalnych, na czele z "Czy warto w to brnąć dalej?". To serial zaskakujący, przejmujący i na każdym kroku zachwycający swoją niestandardowością. Oby w jakiejś wersji do nas wrócił. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA